Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed upałami. Jak należy postępować przy wysokich temperaturach? W audycji „Gość Dnia Radia Gdańsk” Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki, dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku radził, co należy zrobić, żeby uniknąć porażenia słonecznego, a kiedy bezwzględnie należy wezwać pogotowie. Rozmowę przeprowadził Andrzej Urbański.
Doktor Karpiński podkreślał, że należy przestrzegać zasad podanych w komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. – To najważniejsze przesłania, dlatego że decydują o tym głównie lekarze, którzy w skali kraju zajmują się ochroną naszego społeczeństwa. RCB, wydając te komunikaty, opiera się przede wszystkim na wiedzy medycznej. Mamy tutaj do czynienia z sytuacją, w której podwyższona temperatura, z którą w tej chwili mamy do czynienia, do 30 stopni, a na słońcu nawet powyżej 40 stopni, sprawia, że dochodzi do przegrzania organizmu. Jeżeli w organizmie temperatura podnosi się powyżej 40 stopni, dochodzi do denaturacji białek w komórkach, a także do apoptozy, czyli martwicy komórek, a to powoduje bardzo ciężkie uszkodzenia organizmu – przestrzegał.
Co można zrobić, żeby uniknąć przykrych skutków przegrzania organizmu? – Najważniejsze jest przygotowanie się na upały. Każdy z nas powinien ubrać się w sposób przewiewny, w jasny strój, przede wszystkim chronić głowę nakryciem. Z drugiej strony powinniśmy trzymać przy sobie dużą ilość napojów, jeżeli jedziemy samochodem, na przykład na wypoczynek, do innego województwa. Powinniśmy zawsze mieć w samochodzie dużą ilość wody, najlepiej niegazowanej, dlatego że mogą nas spotkać różne rzeczy: korki, zatrzymanie się, jeżeli jedziemy z dziećmi – radził pomorski lekarz wojewódzki.
Ekspert podkreślał, że należy zwrócić szczególna uwagę na najmłodszych. – Małe dzieci i niemowlęta, osoby, które nie przekraczają dziesiątego roku życia, nie mają jeszcze wykształconej fizjologicznej możliwości regulowania temperatury – wyjaśniał.
Gość Radia Gdańsk stanowczo potępiał pozostawianie dzieci w samochodzie, jeśli rodzice chcą wyjść na chwilę na przykład na pocztę lub do sklepu. – To jest karygodne, skandaliczne. Każdy z nas, jeżeli zastałby taką sytuację, powinien natychmiast reagować, wybić szybę, zabrać to dziecko, dlatego że temperatura w samochodzie sięga powyżej 60 stopni – zaznaczał.
Rozmówca Andrzeja Urbańskiego obalił popularny mit, że najbardziej „niebezpieczną” godzina jest 12:00. – Mamy do czynienia z przesunięciem czasowym. Wcześniej mówiliśmy, że w południe mamy do czynienia o godzinie 12:00 z najwyższym poziomem promieniowania. Dlatego lekarze zalecają, że jeżeli chodzi o korzystanie ze spacerów i przebywanie na wolnym powietrzu, powinniśmy do godziny 9:00 korzystać z takiej możliwości, po godzinie 17:00 generalnie też możemy spokojnie spacerować, natomiast w innych godzinach powinniśmy przebywać w cieniu, używać nakrycia głowy, starać się być w pomieszczeniach zacienionych, najlepiej zamkniętych, z klimatyzacją, jeżeli to jest możliwe – wskazywał.
Specjalista dodał, że juniorzy nie są jedyną szczególnie narażoną na niebezpieczne skutki upałów grupą. – Oprócz dzieci powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na osoby starsze, bo są to osoby z wielochorobowością: często mają schorzenia kardiologiczne, neurologiczne, ale też schorzenia dotyczące pracy nerek. Te osoby nie mają też naturalnej, fizjologicznej regulacji temperatury i jeżeli przyjmują leki, na przykład moczopędne, z różnych powodów, na przykład kardiologicznych, powinny konsultować się z lekarzem, jak postępować w takich wysokich temperaturach, czy odstawić część tych leków – zalecał.
Doktor Karpiński zauważał też, że niezwykle ważne jest nawadnianie organizmu. – Zachęcam wszystkich, żeby w tych wysokich temperaturach pili dużą ilość płynów, od dwóch do trzech litrów. Chodzi głównie o to, żeby często popijać pewną ilość wody, a nie pić na przykład dwóch czy trzech szklanek naraz, bo nie potrafimy gromadzić wody przez dłuższy czas, jak niektóre zwierzęta; ta woda jest natychmiast wykorzystywana przez organizm, dlatego popijanie zwykłej, czystej wody jest bardzo skuteczne – tłumaczył.
Posłuchaj całej audycji:
MarWer