Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył Kacper Płażyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o sposób zarządzania majątkiem i zawierania umów przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska. Od półtora roku dyrektorem jest tam Karol Kalinowski.
Oficjalnie – z przekazanych przez władze miasta dokumentów – wynika, że liczba radców prawnych zatrudnionych na etacie w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska w 2021 roku wynosiła dwie osoby. Obecnie jest ich tam pięciu. Działacze Prawa i Sprawiedliwości pytają, z czego wynika konieczność wydawania tak wielkich środków na zewnętrzną obsługę prawną.
– Chociaż ponad dwukrotnie więcej radców prawnych jest zatrudnionych w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, pod władzami pana Kalinowskiego zdecydowała ona, że trzeba zawierać dużo więcej kontraktów na obsługę prawną z zewnętrznymi podmiotami prawnymi, na dużo większe kwoty. Pozwoliłem sobie zażądać rejestru umów DRMG od czasu zmiany dyrektora. Okazało się, że prawie 900 tysięcy złotych, bo 891 tysięcy z groszami, trafiło na podstawie sześciu podpisanych kontraktów do jednej kancelarii zewnętrznej tylko przez rok panowania pana Kalinowskiego. Należy ona do adwokata, który jest wspólnikiem nowego koordynatora radców prawnych w DRMG. Warto zaznaczyć, że został on zatrudniony w ciągu miesiąca od przejęcia roli dyrektora przez pana Kalinowskiego. Pierwszego dnia urzędowania przez nowego koordynatora radców prawnych zostały zawarte dwie umowy z jego wspólnikiem z kancelarii prawnej. Łącznie było ich sześć na 900 tysięcy złotych – tłumaczy poseł.
Zdaniem Płażyńskiego „dyrektor DRMG powinien podać się do dymisji, a wiceprezydent Grzelak – zostać odwołany przez prezydent Gdańska”.
POZOSTAŁE ZARZUTY
Przemysław Majewski, radny Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że zarzutów jest więcej. – Informowaliśmy wcześniej, że domagamy się dokumentów. Wykonałem telefon do dyrektor Biura Audytu i Kontroli Urzędu Miasta Gdańska z pytaniem, czy w 2023 roku odbyła się jakakolwiek kontrola DRMG. Otrzymałem odpowiedź, że nie, i faktycznie tak było. W przypadku Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska po zgłoszeniu pana Tomasza Tyczyńskiego zdecydowano o czynnościach wyjaśniających. Sporządzono protokół i jest on wstrząsający. Tu są zawarte poważne zarzuty względem DMRG – zauważa.
Wśród zarzutów znajduje się między innymi przeprowadzenie szkolenia FRIS, od którego specjalistą był dyrektor Kalinowski.
– Z protokołu wynika, że „realizacja zadania została zlecona przez wykonawcę”. Nie ma tam nazwisk osób prowadzących warsztaty, wobec czego trudno jednoznacznie odnieść się do zarzutów, że szkolenie zlecono firmie zatrudniającej żonę dyrektora Kalinowskiego oraz jego ówczesnego wspólnika. Ponadto w odpowiedzi z 19 kwietnia 2023 roku dyrektor DRMG oświadczył, że w szkoleniu w roli trenera brał udział między innymi wspólnik z jego poprzedniej spółki – dodaje Majewski.
Jak wyjaśnia radny, spółka Akademia Kształcenia Menedżera Budowlanego została założona na żonę byłego wspólnika dyrektora DRMG. Jak wyglądało jedno z zamówień dla firmy? 23 maja 2022 roku zostało złożone zaproszenie do negocjacji z Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska. 24 maja wspomniane negocjacje się odbyły, a 25 maja nastąpiło podpisanie umowy.
– W jaki sposób przeprowadzane są zamówienia w DRMG? Z protokołu wynika, że z wolnej ręki przyznawano różnym podmiotom zamówienia bez konkurencyjności z innymi podmiotami – tłumaczy Majewski.
RELOKACJA PRACOWNIKÓW
Sprzeczności pomiędzy wypowiedzią dyrektora Kalinowskiego a umową dotyczą między innymi kwestii relokacji pracowników pomiędzy piętrami – Biuro Audytu i Kontroli mieści się na piątym, a Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska na czwartym piętrze.
– Co mówi dyrektor Kalinowski? Zdecydowano się na to, aby nie paraliżować funkcjonowania DRMG, żeby relokacja odbywała się w godzinach popołudniowych i w sobotę. Z treści zamówienia wynika, że „usługa zostanie zrealizowana na wyłączne żądanie zamawiającego w dniach i godzinach pracy DRMG, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00 – wskazuje Majewski.
– Kiedy mówiliśmy o wątpliwościach i mieliśmy wypowiedź osoby pracującej tam od lat, która wskazywała na nieprawidłowości, odpowiedzią były zarzuty i pomówienia ze strony wiceprezydenta Grzelaka – zaznacza Andrzej Skiba, kolejny radny Prawa i Sprawiedliwości.
– Słyszymy ciągle o problemach ze strony DRMG. Zauważmy, jak w kontraście do tego „sprawnie” działają nowe władze, jeżeli chodzi o tworzenie sobie paśnika z miejskich pieniędzy – dodaje.
CO NA TO URZĘDNICY?
Ewa Parafjanowicz-Potuczko z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska twierdzi, że dyrektor DRMG otrzymał z Biura Audytu i Kontroli Urzędu Miejskiego w Gdańsku zalecenia do dalszego postępowania, które zostaną niezwłocznie wprowadzone w jednostce.
– Chodzi o przegląd obowiązujących procedur udzielania zamówień wyłączonych ze stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (o wartości poniżej 130 tysięcy złotych); wprowadzenie obowiązku sporządzania przez pracowników DRMG bardziej szczegółowego uzasadnienia dla poniesienia danego wydatku na zakup towarów lub usług na potrzeby jednostki; wprowadzenie odpowiedniej regulacji wewnętrznej, zgodnie z którą plan szkoleń będzie sporządzany ściśle w oparciu o wyniki przeprowadzonych badań potrzeb szkoleniowych wśród pracowników jednostki, a także dokładną analizę organizacji obsługi prawnej jednostki podczas realizacji bieżących zadań – wskazuje.
Jak dodaje urzędniczka, dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ma pełną dokumentację wszystkich postępowań prowadzonych w ramach swojej działalności, a w przypadku jakichkolwiek działań kontrolnych jest gotowa udostępnić je właściwym instytucjom.
Marta Włodarczyk/aKa