Rosjanie wciąż atakują terytoria Ukrainy, uderzając między innymi w obwód charkowski. Mimo to Ukraińcy bohatersko bronią swojego kraju. Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już 518. dzień.
22:47 Prezydent Biden zdecydował o przesłaniu dowodów na temat rosyjskich zbrodni wojennych do MTK
Prezydent USA Joe Biden polecił w ostatnich dniach swojej administracji rozpoczęcie dzielenia się zgromadzonymi dowodami na temat rosyjskich zbrodni wojennych z Międzynarodowym Trybunałem Karnym – podał w środę „New York Times”. Według dziennika, dotychczas współpraca z MTK była blokowana przez Pentagon.
Jak pisze „NYT”, mimo że Biały Dom nie ogłosił dotąd tej decyzji publicznie, zaczął o tym we wtorek informować kongresmenów, rozstrzygając w ten sposób wewnętrzny spór w administracji.
Według źródeł dziennika, mimo że administracja chwaliła działania MTK i wydanie przez niego nakazu aresztowania Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej, to za kulisami w Białym Domu toczyła się intensywna debata na temat tego, czy USA powinny dzielić się posiadanymi informacjami z Trybunałem.
„Za” opowiadały się Departament Stanu i Departament Sprawiedliwości, jednak sprawę blokował Pentagon, który obawiał się, że stworzy to precedens otwierający furtkę dla ścigania amerykańskich wojskowych w przyszłości. Ani Rosja, ani USA nie są bowiem stronami Statutu Rzymskiego stanowiącego podstawę działania MTK. Oba kraje początkowo podpisały dokument, lecz później wycofały swoje podpisy.
W środę o zmianę tej polityki w kontekście śledztwa MTK w sprawie deportacji ukraińskich dzieci zaapelował do administracji Bidena w liście szef komisji spraw zagranicznych Senatu Bob Menendez. Jak powiedział dziennikowi senator, choć nie słyszał o zmianie polityki, to przyjmie ją z zadowoleniem. Nazwał też postawę Pentagonu „nie do przyjęcia”.
22:12 Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy: odparliśmy rosyjski zmasowany atak rakietowy
Siły ukraińskie odparły w środę rosyjski zmasowany atak rakietowy – poinformował dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk na Telegramie. Wcześniej podawano, że Rosjanie zaatakowali Ukrainę m.in. rakietami manewrującymi.
– Mieliśmy niełatwy dzień, ale dzięki kolektywnym działaniom wszystkich obrońców nieba odparliśmy ten atak! Wszystkim dziękuję! – poinformował Ołeszczuk.
Jak dodał, ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wszystkie 36 pocisków manewrujących, którymi siły rosyjskie zaatakowały tego dnia Ukrainę.
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat powiedział w telewizji ukraińskiej, że do ataku siły rosyjskie użyły różnych typów broni, ale głównie rakiet manewrujących wystrzelonych z 12 bombowców strategicznych Tu-95M z okolic Morza Kaspijskiego.
Stwierdzono też obecność w przestrzeni powietrznej Rosji myśliwców MiG-31K. – Wykryto szybko poruszające się cele, prawdopodobnie Kindżały, a może również rakiety balistyczne – powiedział Ihnat.
Rakiety manewrujące wystrzelone przez siły rosyjskie wleciały na Ukrainę od strony południowego wschodu z terenów okupowanych, po czym bardzo kluczyły.
Najpierw ruszyły w kierunku obwodu charkowskiego na północny wschód, potem zmieniły kurs na miasto Dniepr w centralnej Ukrainie, stamtąd do Kropywnyckiego i obwodu kirowohradzkiego, dalej do obwodów winnickiego, mikołajowskiego i odeskiego na południu, po czym tarnopolskiego i lwowskiego na zachodzie. W tym ostatnim obwodzie skręciły o 180 stopni i poleciały do obwodu chmielnickiego w okolice Starokonstantynowa.
Grupa rakiet leciała też wzdłuż granicy z Mołdawią w kierunku obwodu chmielnickiego.
Ukraińska obrona przeciwlotnicza działała na różnych kierunkach. Do zestrzelenia rakiet manewrujących doszło w obwodzie kijowskim, chmielnickim i w mieście Dniepr – poinformował pułkownik Ihnat.
19:18 Ukraińskie wojsko: rosyjskie rakiety zestrzelono w obwodach kijowskim, charkowskim i w Dnieprze
Siły ukraińskie zestrzeliły w środę rosyjskie rakiety manewrujące w obwodach kijowskim i charkowskim oraz w Dnieprze – poinformował rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat w ukraińskiej telewizji.
– Jest już informacja o zestrzeleniu rakiet manewrujących w obwodzie kijowskim i w Dnieprze. Bojowe zadania wykonywano również w obwodzie charkowskim – też jest informacja o zestrzeleniu – oznajmił rzecznik.
19:04 Ukraińskie wojsko: Rosja zaatakowała trzy obwody rakietami Kindżał
Siły rosyjskie zaatakowały w środę rakietami Kindżał obwody kijowski, chmielnicki i kirowohradzki – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy w komunikacie na Telegramie.
– Kijowszczyzna – do schronów! Stwierdzono odpalenie rakiet Ch-47 Kindżał – napisano w komunikacie.
Kindżałami zaatakowano też obwód chmielnicki na zachodzie i kirowohradzki w centralnej części kraju.
19:04: Żaryn: chińska propaganda tożsama z rosyjską
Chińska propaganda od wielu tygodni realizuje linie narracyjne, które wpisują się w działania dezinformacyjne Rosji przeciwko Polsce – twierdzi pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Według Żaryna, systemy propagandowe Pekinu i Moskwy realizują coraz więcej wspólnych przekazów przeciwko RP. Polska w przekazach chińskich jest krajem, który stwarza zagrożenie dla innych państw, jest agresywna i zbroi się, by realizować imperialne zapędy.
– Działania RP są, jak sugeruje chińska propaganda, wymierzone w Rosję, Białoruś, Ukrainę a nawet inne państwa NATO. Pekin przekonuje również kłamliwie, że Polacy są masowo obecni na froncie na Ukrainie i prowokują przedłużenie i rozszerzanie wojny. Przekaz chiński w tym wątku jest tożsamy z rosyjskim. Rosja przekonuje, że działania władz RP są wymierzone w sąsiadów i sojuszników Polski. Celem tych działań jest doprowadzenie do izolacji PL na arenie międzynarodowej – napisał w środę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.
Jego zdaniem chińskie przekazy akcentują również mocno rzekomą wrogość między Polską i Ukrainą.
– Działania propagandy chińskiej są obliczone na stymulowanie niechęci między Warszawą a Kijowem. W maju przekazy chińskiej propagandy przekonywały, że +Warszawa odwraca się od Kijowa+. Pretekstem był tekst amerykańskiego dziennikarza S. Hersha, który sugerował kłamliwie, że rząd RP zmienia swoje podejście do pomocy Ukrainie – napisał Żaryn.
Dodał, że chińska propaganda ten odwrót tłumaczyła zbyt wielkimi kosztami, jakie – rzekomo w oczach Polaków – RP ponosi na rzecz Ukrainy. Innym powodem rzekomego „odwrócenie się Polski od Ukrainy” ma być spór o Rzeź Wołyńską.
– W ostatnim czasie z kolei chińskie przekazy tłumaczą, że w związku z problemami zbożowymi Polska zdecydowała się na zablokowanie ukraińskiego zboża, co zostało nazwane „ciosem w plecy” – zauważył Żaryn.
W jego ocenie analiza przekazów chińskich wskazuje, że Pekin o Polsce zaczyna mówić w ten sam sposób, co Moskwa. Realizowane są tożsame linie narracyjne, które są wymierzone w RP. Współpraca propagandowa Chin i Rosji z punktu widzenia RP jest niepokojącą.
– W świetle wspólnych działań rosyjsko-chińskich widoczną w ostatnim czasie rozbudowę możliwości działań propagandowych Chin w Polsce należy odczytywać jako zagrożenie dla bezpieczeństwa RP – stwierdził pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.
18:59 Rada NATO-Ukraina: Sojusz wzmacnia nadzór w regionie Morza Czarnego
NATO i sojusznicy wzmacniają nadzór i wywiad w regionie Morza Czarnego, m.in. przy użyciu samolotów patrolu morskiego oraz dronów, ze względu na działania Rosji – poinformował w środę Sojusz w komunikacie po posiedzeniu Rady NATO-Ukraina.
– Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za swe niebezpieczne, eskalacyjne działania w regionie Morza Czarnego (…). Działania Rosji stanowią też istotne zagrożenie dla stabilności regonu Morza Czarnego, który ma strategiczne znaczenie dla NATO. Sojusznicy wzmacniają wsparcie dla Ukrainy i zwiększają czujność – zacytowano w komunikacie sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga.
Rada NATO-Ukraina zdecydowanie potępiła jednostronne wyjście Rosji z umowy zbożowej dotyczącej transportu przez Morze Czarne i „umyślne próby zatrzymania eksportu rolnego Ukrainy, od którego zależą setki milionów ludzi na świecie”.
Potępiono też ostatnie rosyjskie ataki rakietowe na Odessę, Mikołajów i inne miasta portowe, w tym „cyniczny atak dronami na magazyny zbożowe w naddunajskim porcie Reni” przy granicy rumuńskiej.
– Rosja nadal wykazuje skrajny brak szacunku dla prawa międzynarodowego i dla ludzi na świecie, którzy są zależni od ukraińskiego zboża. Rosja swymi brutalnymi atakami zagraża cywilnym statkom, terroryzuje pokojowe miasta i niszczy elementy kulturowego dziedzictwa światowego – podkreślił zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana, który przewodniczył posiedzeniu Rady.
Zaznaczył, że NATO solidarnie popiera sojuszników znad Morza Czarnego.
– Nadal będziemy się chronić nawzajem i nadal będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba – zadeklarowano.
16:35 Ukraińskie wojsko: rosyjski atak rakietami manewrującymi z Morza Czarnego i rejonu Morza Kaspijskiego
Siły rosyjskie przypuściły w środę po południu atak na Ukrainę rakietami manewrującymi z Morza Czarnego i rejonu Morza Kaspijskiego – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy na Telegramie. Dwa pociski strącono nad obwodem winnickim.
Z akwenu Morza Czarnego zostały wystrzelone rakiety Kalibr.
– Prawdopodobnie rakiety zostały odpalone z rosyjskiego okrętu podwodnego. W przestrzeń powietrzną rakiety weszły z kierunku południowo-wschodniego, zmieniając kurs (…). Obydwie rakiety strącono nad obwodem winnickim – podały Siły Powietrzne Ukrainy.
Wkrótce potem poinformowano o wystrzeleniu rakiet manewrujących z rosyjskich samolotów dalekiego zasięgu Tu-95MS znad Morza Kaspijskiego.
16:26 Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy: nasi żołnierze biją rekordy pod względem tempa opanowywania zachodniego uzbrojenia
Ukraińcy ustanawiają rekordy w sztuce militarnej, opanowując zachodnie uzbrojenie w zaskakująco szybkim tempie – oświadczył w środę dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew.
– Wraz z przybyciem międzynarodowej pomocy wojskowej i technicznej zdolni ukraińscy żołnierze zaskoczyli profesjonalne kręgi analityków wojskowych opanowywaniem zachodnich modeli w niewiarygodnie krótkim czasie. Stosując kompleksowe podejście w planowaniu użycia nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia, ukraińskie sztaby kładą duży nacisk na podnoszenie kwalifikacji jednostek dowodzenia taktycznego i operacyjno-taktycznego. Najefektywniejsze wykorzystanie nowego uzbrojenia zależy w końcu od wyszkolenia dowódców niższego i średniego szczebla – powiedział generał.
Zwrócił uwagę na trwające od 2014 roku systematyczne porzucanie tradycji sowieckich w ukraińskiej armii. Zaznaczył, że większy nacisk położono na szkolenie dowódców każdego szczebla, aby w razie potrzeby byli w stanie podejmować decyzje samodzielnie.
– Biorąc pod uwagę przewagę liczebną wroga w broni i amunicji, my musimy skupiać się na jakości naszych działań i sprzętu. I co najważniejsze – w przeciwieństwie do szkoły sowieckiej, gdzie podwładni mają za zadanie wykonać rozkaz za wszelką cenę – w Siłach Zbrojnych Ukrainy dowódcy mają prawo do podejmowania własnych decyzji w czasie bitwy, w zależności od sytuacji, jeśli ich decyzja nie stwarza zagrożenia dla realizacji większego zadania – wyjaśnił Najew.
– Przed inwazją na pełną skalę nasi oficerowie zdobyli bezcenne doświadczenie bojowe w walkach w Donbasie. Dlatego w 2022 roku nasi dowódcy wyszli na spotkanie z wrogiem już przygotowani – przypomniał dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.
– Z wdzięcznością przyjmujemy nie tylko wojskową pomoc techniczną, ale także szkolenia naszego personelu w bazach zachodnich sojuszników. Tysiące naszych żołnierzy przechodzi obecnie treningi, ukraińscy oficerowie opanują proces planowania i dowodzenia, koordynowania manewrów i prowadzenia rozpoznania. W ten sposób uczymy się, jak skutecznie wykorzystać otrzymywaną broń na polu walki – podsumował generał Najew.
16:17 Już 24 tys. ukraińskich żołnierzy wyszkolonych w misji wsparcia wojskowego UE
Już 24 tys. ukraińskich żołnierzy zostało wyszkolonych w ramach Misji Wsparcia Wojskowego UE dla Ukrainy; celem jest przeszkolenie 30 tys. osób – poinformowali w środę europosłowie z Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego.
W ostatnich dniach w Polsce i w Niemczech przebywała delegacja Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego, która miała ocenić dotychczasowe rezultaty misji Misja Wsparcia Wojskowego UE dla Ukrainy.
Szef tej delegacji austriacki europoseł Lukas Mandl poinformował podczas konferencji prasowej w Warszawie, że szkoleni żołnierze są wysoko zmotywowani do obrony swojej ojczyzny.
– Wśród tych osób są m.in. prawnicy, nauczyciele i przedstawicie różnych innych zawodów. Widzimy już, że musimy utrzymać nasze wsparcie zarówno w zakresie szkolenia jak i w wyposażenia Ukraińców – mówił Mandl.
Na pytanie PAP, ilu Ukraińców zostało dotychczas wyszkolonych odparł: „Osiągnęliśmy już liczbę 24 tys., a celem obecnych działań jest 30 tys. przeszkolonych”.
– Natomiast to, co będzie w przyszłości, zależy od rozwoju sytuacji na froncie oraz od zapotrzebowania wyrażanego przez Ukrainę – dodał.
Członkini misji, europosłanka Anna Fotyga wyraziła uznanie dla rezultatów misji wsparcia wojskowego Ukrainy.
– Mogę tylko pochylić czoła po tym, co widziałam na terenie Polski. Szkoleni zdają sobie sprawę z tego, że to szkolenie ratuje życie im ich rodzinom. (…) A u dowódców i instruktorów dawno nie widziałam takiego zaangażowania i poświęcenia – powiedziała Fotyga.
Poinformowała, że UE jest zwolennikiem rozszerzenia liczby szkolonych Ukraińców.
– Myślę, że sam charakter wojny będzie wymagał zmian szkolonych elementów walki (…) Polska odgrywa tu kluczową rolę. Ze względu na bliskość, wielkość i potencjał Polski, bez naszego udziału tego typu wysiłek nie byłby możliwy – dodała.
Misja UE w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy ruszyła formalnie w listopadzie ub.r. Jej celem jest wzmocnienie potencjału wojskowego ukraińskich sił zbrojnych. W założeniu misja miała zapewnić indywidualne, zbiorowe i specjalistyczne szkolenia na terytorium państw członkowskich UE dla maksymalnie 15 tys. członków ukraińskich sił zbrojnych w licznych lokalizacjach.
15:56 Nobliści z Ukrainy, Rosji i Białorusi apelowali w Białym Domu o zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy
Ubiegłoroczni laureaci Pokojowej Nagrody Nobla z Ukrainy, Białorusi i Rosji spotkali się we wtorek w Białym Domu z przedstawicielami amerykańskich władz, apelując o zwiększenie dostaw broni dla Ukrainy odpierającej rosyjską inwazję.
Jak podał w środę w komunikacie Biały Dom, przedstawiciele noblistów – Ołeksandra Matwijczuk z Centrum Wolności Obywatelskich Ukrainy, Aleksandr Czerkasow z rosyjskiego Memoriału oraz Kanstancin Starodubiec reprezentujący uwięzionego białoruskiego opozycjonistę Alesia Bialackiego – spotkali się z zastępcą doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jonem Finerem.
– Przedstawiciele omówili potrzebę sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie, wraz z demokratycznymi reformami i rozliczeniem za naruszenia praw człowieka w regionie (…). Finer potwierdził zobowiązanie USA do obrony suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz demokracji i praw człowieka na całym świecie, w tym poprzez wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego – napisano w oświadczeniu.
Przed spotkaniem Matwijczuk stwierdziła, że głównym celem wizyty jest apel o przysłanie Ukrainie większej ilości i bardziej zaawansowanej broni.
– Przez lata używałam prawa, by bronić ludzi i ludzkiej godności. A teraz w tej rosyjskiej wojnie przeciwko Ukrainie znalazłam się w okolicznościach, gdzie prawo nie działa. To smutne, ale prawdziwe, że, tak, potrzebujemy broni. To nie jest tylko wojna między dwoma państwami. To wojna między dwoma systemami – autorytaryzmem i demokracją – powiedziała noblistka w wywiadzie dla publicznego radia NPR.
Starodubiec stwierdził, że zwycięstwo Ukrainy byłoby szansą dla Białorusi, bo może oznaczać upadek reżimu Łukaszenki. Czerkasow z kolei przyznał, że Rosja nie poniosła dotąd żadnych konsekwencji za zbrodnie popełnione podczas kolejnych wojen.
Cała trójka wystąpi w środę w waszyngtońskim think tanku Carnegie Endowment for International Peace.
15:44 Ukraińska armia: siły rosyjskie przygotowują się do blokady szlaków morskich do naszych portów
Dowództwo rosyjskie intensyfikuje szkolenie bojowe okrętów rozmieszczonych na Morzu Czarnym, ćwicząc przede wszystkim blokowanie szlaków morskich biegnących z portów Ukrainy oraz wykrywanie i niszczenie innych okrętów – poinformowała w środę ukraińska armia.
W ćwiczeniach rosyjskich udział biorą zarówno jednostki pływające, jak i lotnictwo.
– Oczywiście Rosjanie chcą trenować niszczenie statków cywilnych płynących do oraz z portów ukraińskich – zaznaczono w raporcie Sił Zbrojnych Ukrainy.
W dokumencie zwrócono też uwagę na dalsze wzmacnianie systemów obronnych na okupowanym Półwyspie Krymskim.
Władze Ukrainy zwracają uwagę, że obecne rosyjskie działania to odpowiedź na chęć utrzymania przez Kijów eksportu zboża, gdy umowy gwarantującej jego bezpieczny transport przez Morze Czarne nie przedłużyła Moskwa.
Rosja zawiesiła 17 lipca swój udział w umowie zbożowej, zawartej w lipcu 2022 roku przy udziale Turcji i ONZ. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skierował do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa propozycję kontynuowania inicjatywy zbożowej albo jej analogicznej wersji w trójstronnym formacie, bez udziału Rosji.
Umowa gwarantowała bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne. W ramach porozumienia Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. Według ONZ dzięki korytarzowi zbożowemu ceny żywności obniżone zostały o ponad 20 proc. na całym świecie.
13:16 Alarm przeciwlotniczy; Siły Powietrzne uprzedziły o zagrożeniu rakietowym
Na Ukrainie w większości obwodów w środę po południu ogłoszony został alarm przeciwlotniczy. Siły Powietrznej poinformowały o starcie rosyjskich bombowców strategicznych, uprzedzając o zagrożeniu atakiem rakietowym.
Alarm ogłoszono w większości ukraińskich obwodów, w tym na północy i na zachodzie kraju.
Siły Powietrzne powiadomiły w komunikacie, że z lotnisk w Rosji wystartowało 12 bombowców dalekiego zasięgu.
Kanały monitoringowe przekazały koło południa czasu polskiego nieoficjalne informacje o wybuchach w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy.
12:14 Zaprezentowano nowy model podwodnego drona wyprodukowanego przez ukraińskie przedsiębiorstwo
Na odbywających się w Stambule międzynarodowych targach przemysłu obronnego zaprezentowano nowego podmorskiego drona, opracowanego na Ukrainie – poinformował portal mil.in.ua.
Wielozadaniowy dron podwodny nazywa się MAGURA V5. MAGURA to skrót od angielskich słów Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus (Morskie Autonomiczne Zautomatyzowane Bezzałogowe Urządzenie Strażnicze).
Urządzenie przeznaczone jest do nadzorowania, rozpoznawania, patrolowania, poszukiwania i ratowania ludzi, ostrzegania o minach oraz do misji bojowych – napisał portal. Ma 5,5 m długości i 1,5 m szerokości, może zabrać 320 kg ładunku. Ma zasięg około 830 km i może rozwinąć maksymalną prędkość 42 węzłów (ok. 78 km/h). Dron sterowany jest za pomocą radiotelefonu lub łączności satelitarnej. Hydrodynamiczny kadłub i smukły profil pozwalają na manewrowanie urządzeniem z dużą dokładnością.
Podwodny dron został zaprezentowany przez państwowe ukraińskie przedsiębiorstwo Spectechnoeksport. „Jest to niedrogie urządzenie, które można łatwo aktywować z dowolnej odległości. Bezzałogowość minimalizuje liczbę osób potrzebną do wykonywania różnych misji, zmniejszając ryzyko utraty życia podczas ich wykonywania” – powiedzieli twórcy podwodnego drona cytowani przez portal mil.in.ua.
Międzynarodowe Targi Przemysłu Obronnego (IDEF 2023) odbywają się od 25 do 28 lipca w Stambule. Oprócz Spectechnoeksportu swoje produkty zaprezentowało też kilku innych ukraińskich wystawców – czytamy w komunikacie.
09:53 Rosyjskie ostrzały – zabici cywile w obwodach chersońskim i donieckim
W wyniku rosyjskich ostrzałów są zabici i ranni w obwodach chersońskim i donieckim – powiadomiły lokalne władze ukraińskich regionów.
Dwie osoby zginęły w ciągu minionej doby w obwodzie chersońskim – powiadomił Ołeksandr Prokudin, szef władz regionu. Trzy osoby są ranne.
Armia rosyjska 55-krotnie ostrzelała miejscowości w tym obwodzie na południu Ukrainy, przez który przebiega linia frontu. Przeciwnik prowadził ogień z artylerii, moździerzy, czołgów, wyrzutni Grad; zastosował również lotnictwo i drony.
W wyniku ostrzałów ucierpiały dzielnice mieszkalne i przedsiębiorstwo rolne.
O dwóch ofiarach śmiertelnych i dwóch rannych osobach w wyniku ostrzałów powiadomił również Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego.
09:30 Brytyjski resort obrony: Rosja przygotowuje się do blokady morskiej Ukrainy
Od kiedy Rosja wycofała się z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, rosyjska Flota Czarnomorska zmieniła swoje rozmieszczenie w przygotowaniu do egzekwowania blokady Ukrainy – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że nowoczesna korweta „Siergiej Kotow” została rozmieszczona w południowej części Morza Czarnego, aby patrolować szlak żeglugowy między Bosforem a Odessą i istnieje realna możliwość, że wejdzie ona w skład grupy zadaniowej mającej na celu przechwytywanie statków handlowych, które zdaniem Rosji zmierzają na Ukrainę.
Jak dodano, Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa ograniczyła skalę działań wojennych na Morzu Czarnym, ale obecnie istnieje możliwość zwiększenia intensywności i zakresu przemocy w tym regionie.
07:28 Sztab: operacja ofensywna kontynuowana na kierunkach bachmuckim, melitopolskim, berdiańskim
Siły Obrony Ukrainy kontynuują działania ofensywne na kierunkach bachmuckim, melitopolskim i berdiańskim – powiadomił rano w środę sztab generalny armii Ukrainy.
– W rejonie miejscowości Staromajorske wojska ukraińskie osiągnęły powodzenie, umacniają się na zajętych rubieżach – zaznaczono w komunikacie.
Przeciwnik próbował odzyskać utracone pozycje na północny wschód od miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim.
Pod Bachmutem Ukraińcy kontynuują działania ofensywne na północ i na południe od miasta.
W porannym sztabowym podsumowaniu sytuacji na froncie poinformowano, że wojska rosyjskie prowadziły ataki m.in. na kierunkach kupiańskim, łymanskim na wschodzie kraju, a także w rejonie Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie donieckim.
06:56 Rosyjski atak dronów na obwód charkowski; trafiono w obiekty przemysłowe
Obwód charkowski stał się w nocy celem ataków rosyjskich dronów Shahed – powiadomiły lokalne władze. Pociski uderzyły w obiekty przemysłowe.
– Trafione zostały obiekty przemysłowe, w wyniku czego wybuchł pożar. Na miejscu pracują ratownicy – powiadomił mer miejscowości Perwomajskyj Mykoła Bakszejew. Urzędnik dodał, że wstępnie nie ma informacji o ofiarach.
PAP/ua/aKa/am