W życiu wszystko jest możliwe i czasem niestety wypadki zdarzają się w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Wraz z nimi mogą pojawić się też różnego rodzaju urazy. Podobnie jest zresztą z chorobami, które nigdy nie przychodzą wcześniej zapowiedziane. Co zrobić, kiedy podobny problem pojawi się na wakacjach – podczas krajowego lub zagranicznego wyjazdu? Spróbujemy podpowiedzieć kilka rozwiązań.
MIĘDZYNARODOWY NUMER RATUNKOWY
Jedną z podstawowych informacji – podanych również na stronie ratownictwa medycznego – niezbędnych podczas ewentualnego wypadku jest numer alarmowy. Należy pamiętać, że 112 to międzynarodowy numer, na który należy zadzwonić w razie potrzeby niezależnie od miejsca, w którym się jest i z grubsza nakreślić sytuację. Wówczas zostanie się połączonym do odpowiedniej stacji ratownictwa medycznego.
Informacje, jakie powinni podać podróżni (wg strony ratownikmed.pl):
- jak się nazywają, a także podać wiek i stan w jakim znajduje się osoba, w sprawie której niezbędna jest pierwsza pomoc;
- przybliżone miejsce, w którym się znajdują – przy czym warto pamiętać, że jeśli nie znamy nazwy najbliższej ulicy, wówczas trzeba jak najdokładniej opisać miejsce, w którym znajdujemy się wraz z osobą poszkodowaną.
EUROPEJSKA KARTA UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO
Kiedy przebywamy za granicą, to w razie nagłego wypadku lub urazu nie skorzystamy z polskiej państwowej służby zdrowia, a tym samym kosztów leczenia nie pokryje podstawowe ubezpieczenie. Warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, w skrócie EKUZ. Prawo do jej uzyskania ma każda osoba, posiadająca ubezpieczenie zdrowotne w NFZ.
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można wyrobić w oddziałach i delegaturach NFZ na terenie całego kraju. W Gdańsku EKUZ wydawany jest w budynku NFZ przy ul. Podwale Staromiejskie 69. Składając wniosek w tym miejscu, kartę EKUZ możemy otrzymać od razu. Natomiast drogą pocztową dokumenty należy wysyłać wyłącznie do siedziby NFZ w Gdańsku przy ul. Marynarki Polskiej 148 (80-865 Gdańsk).
Lista placówek wydających kartę EKUZ w województwie pomorskim dostępna jest na stronie gdańskiego NFZ.
DODATKOWA POLISA
Jednak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokryje niektórych kosztów, a już na pewno nie obciążeń finansowych związanych z hospitalizacją. Tym samym, o czym również informują ratownicy medyczni, warto zaopatrzyć się w dodatkową polisę na wyjazd. Ważne, by obejmowała ona największe kwoty na leczenie szpitalne, a także na ewentualną pomoc w nagłych wypadkach.
CHOROBA LUB WYPADEK NA WAKACJACH W POLSCE – CO ROBIĆ?
PRZYCHODNIA POZ
Jeśli choroba lub niespodziewana infekcja przytrafi się podczas wakacyjnego wyjazdu z dala od domu, ale w granicach kraju, to należy pamiętać, że będąc ubezpieczonym, zawsze ma się prawo do darmowej opieki medycznej, a udając się do konkretnej placówki, należy się jedynie upewnić, że ta ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
– Każda osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu może w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zgłosić się do dowolnej przychodni do lekarza rodzinnego. Nie jest wymagane skierowanie – informuje rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Kopczyńska.
TELEPORADA
Należy jednak pamiętać, że przychodnie POZ są czynne od poniedziałku do piątku między godziną 8:00 a 18:00. Jeśli dolegliwość złapie nas wieczorem lub w weekend, warto skorzystać z teleporady pod nr telefonu 800 137 200. Infolinia jest bezpłatna i dostępna w dni robocze po godzinie 18:00 oraz przez całą dobę w weekendy i święta.
– Po wybraniu numeru 800 137 200 zgłosi się pielęgniarka, która przeprowadzi wstępny wywiad. Jeśli będziemy potrzebowali dalszej konsultacji z lekarzem, wtedy oddzwoni on na wskazany przez nas numer telefonu, który podaliśmy w wywiadzie pielęgniarskim. W trakcie rozmowy, jeśli będzie konieczne, lekarz wypisze e-receptę lub e-zwolnienie – tłumaczy rzeczniczka NFZ.
SZPITAL
W nagłych wypadkach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia zawsze należy pamiętać o wspomnianym już międzynarodowym numerze ratunkowym – 112 oraz polskim numerze – 999, z których należy skorzystać w razie potrzeby wezwania Zespołu Ratownictwa Medycznego.
Jeśli uraz lub inna przyczyna wymaga wizyty szpitalnej, ale niekoniecznie przyjazdu karetki, należy udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego najbliższej placówki, aby tam szukać pomocy specjalistów.
NIEBEPZIECZNE UPAŁY – KIEDY UDAĆ SIĘ DO LEKARZA LUB DZWONIĆ PO POMOC
Niedawno gościliśmy u nas Jerzego Karpińskiego, pomorskiego lekarza wojewódzkiego, który radził, jak przygotować siebie oraz swoich bliskich na upały oraz jak reagować w niebezpiecznych sytuacjach związanych z gorącymi temperaturami. Cała rozmowa dostępna jest >>>TUTAJ.
Oskar Lange