Zdjęcia nestora polskiej fotografii Jana Bułhaka poświęcone jego ziemi rodzinnej – Wileńszczyźnie – od piątku można oglądać w Gdańsku. Pełne uroku i nastroju zdjęcia ukazują piękno przedwojennych, podwileńskich krajobrazów oraz architekturę miasta, zwłaszcza okolic Ostrej Bramy. Jan Bułhak (1876–1950) urodził się i wychował na Wileńszczyźnie, podobnie jak wielu powojennych mieszkańców Gdańska. Jest jednym z najwybitniejszych rodzimych fotografów, uważany jest za twórcę polskiej fotografii artystycznej. Był wybitnym teoretykiem, pedagogiem i animatorem życia artystycznego w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. W 1929 roku artysta ogłosił termin „fotografika”, który uznano za równoznaczny z pojęciem fotografii artystycznej.
Prezentowane na gdańskiej wystawie fotografie są wykonane w technice bromowej i dzięki temu przypominają w wyglądzie prace malarskie. Kuratorka wystawy Mariola Balińska podkreśla, że dlatego użyto w tytule wystawy wyrażenie „obraz fotograficzny”. Ponadto zobaczyć można karty pocztowe i multimedialne wizerunki szklanych diapozytywów. Wszystkie prace pochodzą z Kolekcji Fotografii Kresowej Działu Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Z bogatego zbioru prac Jana Bułhaka wybrano te, które dotyczą Kresów i ukazują piękno krajobrazów, m.in. jezioro Zielone i Zamek w Trokach. Wybierając się do Gdańskiej Galerii Fotografii na zobaczymy przedwojenną Ostrą Bramę, Pałac Biskupi, Uniwersytet Stefana Batorego i wiele wileńskich kościołów. Wszystkie prace pochodzą z lat 1910–1934 r.
Wystawa jest wzbogacona publikacjami autorstwa Jana Bułhaka, takimi jak: „Wędrówki fotografa w słowie i obrazie” (1935), „Fotografia ojczysta” (1951) oraz oryginalnym maszynopisem wspomnień Jana Bułhaka pt. „Kraj lat dziecinnych”.
Ekspozycję „Vilna/Wilno/Vilnius i Wileńszczyzna w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka” można oglądać w Gdańskiej Galerii Fotografii do 13 lipca.