Słowa „Bardów Wolności” – m.in. Jacka Kaczmarskiego, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty i Zbigniewa Herberta – wypełnią drugi gdański koncert z okazji podpisania porozumień sierpniowych z 1980 r. Wydarzenie zapowiedziano na poniedziałek, 28 sierpnia, w historycznej sali BHP w Gdańsku.
Koncert po raz drugi zorganizują wspólnie fundacja Młodzi dla Polski Trójmiasto oraz NSZZ Solidarność.
– Stwierdziliśmy, że ta rocznica jest ważna i warto ją uhonorować. Oprócz oczywiście tych oficjalnych obchodów. Okazało się, że jesteśmy jedyni w Trójmieście. Jesteśmy tym pokoleniem, które żyje w naprawdę wolnej Polsce – powiedział prezes zarządu Młodzi dla Polski Trójmiasto Marek Dudziński, pomysłodawca i inicjator koncertu.
– Właśnie te porozumienia były istotnym elementem w marszu po tę wolność. Staramy się o tym pamiętać. Mamy na to swój pomysł i repertuar artystyczny. To jest już drugi koncert, chcemy na stałe wpisać tę formę w kalendarz wydarzeń kulturalnych – wyjaśnił Dudziński. – Wydaje nam się, że forma koncertu najlepiej oddaje charakter wydarzenia – ocenił.
REPERTUAR I WYKONAWCY
Podczas tegorocznego koncertu, organizatorzy chcą przywołać twórczość tzw. Bardów Wolności – m.in. Jacka Kaczmarskiego, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty oraz Zbigniewa Herberta.
– Wybór Bardów nie jest przypadkowy – podkreślił Dudziński. – Ich twórczość podnosiła na duchu – dodał.
W tym roku na koncercie wystąpią: Damian Ukeje, Barbara Pospieszalska, Norbert „Smoła” Smoliński, Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk oraz Jerzy Zelnik.
Wstęp na koncert jest wolny. Będzie też dostępna transmisja online na mediach społecznościowych fundacji.
KONTEKST HISTORYCZNY
Porozumienia sierpniowe były to cztery porozumienia zawarte między robotnikami a władzami PRL, kończące trwającą w sierpniu 1980 r. akcję strajkową w największych zakładach przemysłowych Polski. Pierwsze z porozumień zawarto 30 sierpnia w Szczecinie, drugie następnego dnia w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju, czwarte i ostatnie w Katowicach 11 września. Bezpośrednim następstwem politycznym było zaś odsunięcie od rządów ekipy Gierka i powołanie ekipy Wojciecha Jaruzelskiego.
PAP/ol