Gdańsk zachęca do meldowania się w miejscu faktycznego zamieszkania. Trwa kampania „Zamelduj się w Gdańsku”, której celem jest informowanie mieszkańców o płynących z tego korzyściach. Jedną z nich jest możliwość udziału w wyborach.
Jak informuje Paulina Chełmińska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, każdy, kto jest zameldowany na pobyt stały w danej gminie, automatycznie zostaje wpisany do rejestru wyborców, a przed samymi wyborami, kiedy generowany jest spis wyborców, takie osoby są uprawnione do głosowania w danym miejscu. Jeśli z jakiegoś powodu zameldowanie nie jest możliwe, to rozwiązaniem, które pomaga głosować poza miejscem zameldowania, jest dopisanie się do spisu wyborców.
JAK DOPISAĆ SIĘ DO SPISU WYBORCÓW?
– Spis ten obejmuje osoby zameldowane na pobyt stały i te, które dopisały się do niego na swój wniosek. Usługa dopisania do spisu wyborców jest dostępna od 1 września do 12 października na stronie gov.pl. Osoby, które nie chcą korzystać z internetu, mogą złożyć wniosek osobiście – mówi Paulina Chełmińska.
W Gdańsku złożenie takiego wniosku jest możliwe w punktach zlokalizowanych przy ulicy Partyzantów 74, Nowych Ogrodach 8/12, czy Wilanowskiej 2. Wyborcy, którzy zamieszkują za granicą i tam będą w dniu wyborów, dopisują się do spisu wyborców w konsulacie. Termin upływa 10 października.
– Jeśli później okaże się, że przyjeżdżają do Polski w trakcie wyborów, muszą pamiętać o wzięciu w konsulacie zaświadczenia o prawie do głosowania. Jeśli jednak wiedzą, że przyjadą do Polski przed 12 października i tu będą podczas wyborów, mogą dopisać się do spisu wyborców w Polsce w gminie, w której będą przebywać 15 października. Jeszcze innym rozwiązaniem jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. To dokument, który daje obywatelowi możliwość udziału w wyborach w dowolnie wybranej przez siebie komisji na terenie całego kraju i za granicą – mówi Paulina Chełmińska.
KORZYŚCI Z ZAMELDOWANIA
Jak wyjaśnia Chełmińska, dzięki zameldowaniu mieszkańcy mają wpływ na swoją dzielnicę. Wielkość środków finansowych przekazywanych do poszczególnych dzielnic uzależniona jest od liczby zameldowanych tam osób. Bardzo istotny jest też wpływ na rozwój transportu publicznego. Siatka połączeń tworzona jest na podstawie danych dotyczących liczby mieszkańców, czyli potencjalnych użytkowników komunikacji zbiorowej. Korzyścią jest także możliwość kandydowania do rady dzielnicy czy rady miasta, jak również korzystania ze zniżek oferowanych w ramach karty mieszkańca oraz ułatwienie rekrutacji do przedszkola i szkoły. Liczbę mieszkańców kształtuje także wysokość dotacji na realizowane przez miasto zadania. Wiedząc o tym, ile jest faktycznie mieszkańców, i ilu ich do miasta przybywa, łatwiej jest planować nowe inwestycje.
Marta Włodarczyk/jk