XIX–wieczną cygarniczkę arcyksięcia Rudolfa Habsburga-Lotaryńskiego można oglądać na wystawie stałej Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Przedmiot wykonano z piany morskiej, złota, srebra, jedwabiu oraz bursztynu bałtyckiego – informuje Muzeum Gdańska.
Jak poinformował rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski, cygarniczka składa się z bursztynowego ustnika i precyzyjnie rzeźbionego w piance morskiej (sepiolicie) kominka przedstawiającego arcyksięcia Rudolfa Habsburga siedzącego w powozie zaprzężonym w dwa konie, powożonym przez woźnicę i wojskowego z orderami.
– Rozbudowana, dynamiczna grupa prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny i realistycznie sportretowane postacie. Po bokach powozu zamocowane zostały za pomocą srebrnych obręczy bursztynowe latarnie. W dolnej części kominka, pod kołami powozu wyrzeźbiony został herb Habsburgów – dwugłowy orzeł. Cygarniczka znajduje się w oryginalnym skórzanym etui, ze złotą literą „R” i koroną, wnętrze etui wyłożone niebieskim aksamitem i białym jedwabiem również ze złotą literą „R” i koroną oraz datą „1883” – wyjaśnił.
– Bursztyn bałtycki wykorzystano do produkcji ustnika i niektórych elementów dekoracyjnych, np. lamp karocy. W okresie XIX wieku wierzono, że ustnik z bursztynu ma właściwości prozdrowotne i oczyszcza dym z niepożądanych toksyn i zanieczyszczeń – dodał Gierszewski.
Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski podkreślił, że Muzeum Bursztynu wzbogaciło się o nowy, wyjątkowy eksponat.
TAKIE OBIEKTY NIECZĘSTO POJAWIAJĄ SIĘ W OBIEGU
– To cygarniczka z początku lat 80. XIX wieku, która należała do syna austriackiej monarchini Elżbiety Bawarskiej. Jej ciekawe życie doczekało się wielu ekranizacji, w tym na jednej ze znanych platform streamingowych pod tytułem „Cesarzowa Sisi”. Jest to przedmiot, który praktycznie nie ma odpowiedników dla schyłku XIX wieku. Tego typu obiekty, a mówimy tu o przedmiocie osobistym należących do członka ówczesnej elity Europy, nieczęsto pojawiają się w obiegu. Z tego względu musiał znaleźć się w Gdańsku, Światowej Stolicy Bursztynu – zaznaczył.
Eksponat znajduje się na wystawie stałej w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku.
PAP/jk