Gdański Ośrodek Sportu wraz z załogą żaglowca „Generał Zaruski” organizują bezpłatne warsztaty „Akademii Zaruskiego”. Program obejmuje aktywności żeglarskie oraz zagadnienia z zakresu edukacji morskiej i ekologicznej na poziomie podstawowym dla osób w wieku od 15 do 25 roku życia.
– W sezonie od maja do października żeglujemy jachtami oraz żaglowcem „Generał Zaruski”. Poza sezonem uczymy się m.in. nawigacji, budowy jachtów, ale także zasad bezpieczeństwa oraz komunikacji. Bardzo nam zależy na tym, aby młodzi ludzie zdobywali wiedzę i umiejętności przydatne w codziennym życiu, dlatego rozwijamy cechy takie, jak kreatywność, umiejętność krytycznego myślenia, czy umiejętność współpracy – wyjaśnia Piotr Królak, kapitan żaglowca „General Zaruski”.
ZASADY REKRUTACJI
Warsztaty odbywają się raz w tygodniu. Każda z dwóch grup liczy maksymalnie dziesięć osób. Dla każdej grupy przewidziane jest około dwudziestu spotkań.
– Każda osoba, która weźmie udział w co najmniej piętnastu spotkaniach i w ramach wolontariatu przepracuje na rzecz „Akademii Zaruskiego” minimum 35 godzin, ma zagwarantowane miejsce w bezpłatnym trzydniowym rejsie „Generałem Zaruskim” po Zatoce Gdańskiej – dodaje Królak.
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
O zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń. Co należy zrobić, aby wziąć udział w programie? W pierwszej kolejności trzeba wypełnić formularz dostępny na stronach internetowych Gdańskiego Ośrodka Sportu i oraz żaglowca Generał Zaruski. Należy wysłać także list motywacyjny (o maksymalnej objętości strony A4), który należy dołączyć do formularza. No i trzeba się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona.
– Przyjmujemy maksymalnie 50 zgłoszeń, ale na podstawie listów motywacyjnych do udziału w warsztatach wybierzemy 16 osób. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w piątek, 15 września. Wyniki rekrutacji ogłosimy na stronie Zaruski.pl we wtorek, 19 września – mówi Piotr Królak.
Pierwsze zajęcia odbędą się natomiast 23 września o godz. 10:00, na przystani jachtowej w Sobieszewie, ul. Nadwiślańska 39. Uczestnicy proszeni są też o przygotowanie się do zajęć na wodzie, adekwatnie do pogody (odzież przeciwdeszczowa, buty sportowe, czapka, okulary przeciwsłoneczne, krem przeciwsłoneczny, drugie śniadanie, woda).
Marta Włodarczyk/raf