Obchody 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów w Słupsku. Pod pomnik upamiętniający tajne cywilne i wojskowe struktury państwowe w okupowanej przez sowietów i hitlerowców Polsce jak co roku przyszli działacze Związku Żołnierzy Armii Krajowej, harcerze, samorządowcy i mieszkańcy.
84 lata temu utworzono Polskie Państwo Podziemne i Szare Szeregi. W środę w Słupsku oddano hołd wszystkim tym, którzy poświęcili się walce o wolną Polskę.
– Teraz mamy tylko jednego kombatanta, który jest w stanie tu przyjść – mówi Marcin Lasoń, sekretarz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, inspektorat Słupsk. – To pan porucznik Zbigniew Has. My jako młodsze pokolenie, no i ja – wnuk żołnierza Armii Krajowej, staramy się upamiętniać tego typu wydarzenia i angażować z działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Polskie Państwo Podziemne powstało w odpowiedzi na agresję hitlerowskich Niemiec 1 września 1939 r., konstytuując się w Warszawie w nocy z 26 na 27 września 1939 r. Posiadało ono tajne struktury cywilne, jak i wojskowe, rychło podporządkowane powstałemu na uchodźstwie Rządowi RP.
Jednym z przejawów Polskiego Państwa Podziemnego, działającego w warunkach okupacji niemieckiej i sowieckiej, było utworzenie Służby Zwycięstwu Polski (SZP), która dwa miesiące później została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie – w lutym 1942 r. – w Armię Krajową (AK).
Armia Krajowa była największą tego typu organizacją podziemną na obszarze Europy, zajętym przez reżimy totalitarne. Pod koniec 1942 r. AK liczyła około 200 tys. członków.
Alek Radomski