Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Dla wielu osób jedyną szansą na uratowanie życia jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych. Wczoraj – w piątek, 13 października – obchodzony był Dzień Dawcy Szpiku. Aby go zaakcentować, w gminie Słupsk sołtysi zorganizują akcję rejestracyjną potencjalnych dawców w porozumieniu z Fundacją DKMS.
GMINA SŁUPSK I FUNDACJA DKMS
Sołtysi gminy Słupsk pomogą Fundacji DKMS. W przyszły weekend odbędzie się akcja „Solidarni aż do szpiku”. Rejestracja dawców będzie odbywała się w sobotę (21 października) w Parku Wodnym w Redzikowie, a także w niedzielę (22 października) w 27 Centrach Aktywności Lokalnej na terenie całego samorządu oraz w szkole w Głobinie.
– Jesteśmy pierwszą formalną grupą sołtysów w Polsce, która przeprowadzi taką akcję rejestracyjną – mówi Maria Łuczka-Furmanek, sołtys Wiklina i pomysłodawczyni akcji. – Mam ogromną nadzieję, że ktoś od nas przejmie tę pałeczkę, żeby nasza akcja przerodziła się w akcje wszystkich sołtysów w kraju. A jest nas 40 tysięcy. Jeśli jeden sołtys zarejestrowałby tylko jedną osobę, to baza DKMS i tak by się znacznie powiększyła – tłumaczy Łuczka-Furmanek.
MITY I METODY DOTYCZĄCE ODDAWANIA SZPIKU
Fundacja DKMS wciąż walczy z wieloma mitami na temat oddania szpiku. Przede wszystkim wolontariusze przekonują, że oddanie szpiku nie boli, a materiał genetyczny nie jest pobierany z kręgosłupa.
W 90 procentach przypadków następuje pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. – Druga metoda, stosowana w około 10 procentach przypadków, to pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej – mówi Katarzyna Molenda z Fundacji DKMS. – To są takie dwa dołeczki nad pośladkami, które każdy z nas ma. Dawca podczas pobierania mieszaniny szpiku i krwi jest w narkozie, żeby nic go nie bolało. Zdrowa osoba, a tylko taka może zostać dawcą, potrzebuje dwóch tygodni, aby w jej organizmie odnowił się ten szpik.
Więcej informacji na temat akcji „Solidarni aż do szpiku” znajduje w materiale audio poniżej.
Posłuchaj:
Kinga Siwiec/ol