Trwa 619. dzień rosyjskiej agresji militarnej na pełną skalę na Ukrainę. Ukraińcy znajdujący się na terenach okupowanych przez Rosjan mogą zostać zwolnieni z pracy przez brak rosyjskich paszportów. Według Centrum, Moskwa chce w ten sposób przyśpieszyć proces wydawania rosyjskich paszportów na terenach okupowanych oraz uzależnić Ukraińców od wypłat okupacyjnej administracji.
16:37 Szefowa Komisji Europejskiej: Kijów poczynił ogromne postępy na drodze do członkostwa w UE
Pomimo agresji rosyjskiej Ukraina „poczyniła ogromne postępy” na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej – powiedziała w sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej w Kijowie.
W środę Unia powinna przedstawić ocenę postępów Ukrainy w spełnianiu licznych gospodarczych i prawnych kryteriów niezbędnych do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych.
Ukraina, która złożyła wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej kilka dni po inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r., uważa członkostwo za najwyższy priorytet – przypomniała agencja Reutera.
Występujący na wspólnej konferencji z von der Leyen prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że wysiłki na rzecz walki z korupcją, poprawy przejrzystości i ograniczenia wpływu oligarchów na gospodarkę będą kontynuowane. – Ta wizyta przypada w historycznym momencie… kiedy czekamy na polityczną decyzję w sprawie Ukrainy. Będzie miała kluczowy wpływ nie tylko na Ukrainę, ale na całą Europę – powiedział Zełenski, zapewniając, że prowadzone przez jego rząd reformy będą kontynuowane.
W grudniu 27 członków UE zdecydować, czy zezwolić Kijowowi na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Decyzja taka musiałaby być jednomyślna. Rozmowy o członkostwie trwają zwykle latami i obejmują szeroko zakrojone reformy prawne, polityczne i gospodarcze.
Von der Leyen powiedziała także, że trwają prace nad propozycją wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych, aby pomóc Ukrainie w odbudowie, a ich rezultaty mają nastąpić przed końcem roku.
14:05 Prezydent Zełenski obiecuje dalsze reformy, wyklucza rozmowy z Rosją
Kontynuację reform, w tym wzmocnienie walki z korupcją, obiecał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Kijowie. Wykluczył przy tym rozmowy z Rosją.
– Nie ma mowy, żebyśmy teraz siedli Rosją do rozmów i cokolwiek jej oddawali – oznajmił Zełenski.
Zaprzeczył, by zachodni partnerzy wywierali na niego naciski, aby rozpoczął negocjacje z Moskwą. – Tak było na początku wojny i przed wojną. Dziś nikt z liderów UE czy Stanów Zjednoczonych nie wywiera nacisków – zapewnił.
Odnosząc się do wypowiedzi naczelnego dowódcy ukraińskiej armii gen. Wałerija Załużnego dla tygodnika „The Economist” zaprzeczył, by na froncie była obecnie sytuacja patowa. – Rosja kontroluje niebo. My chronimy swoich żołnierzy – zaznaczył.
Dodał, że trzeba czekać na myśliwce F-16 i na powrót do kraju pilotów szkolących się w ich obsłudze.
– Nie mamy prawa opuszczać rąk. Jaka jest alternatywa? Mamy oddać jedną trzecią naszego państwa? Przecież to będzie dopiero początek – powiedział.
Stacja NBC News podała w sobotę, powołując się na urzędników amerykańskich, że przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zaczęli dyskretnie rozmawiać z Ukrainą o możliwości negocjacji pokojowych z Rosją. Rozmowy miałyby obejmować między innymi w bardzo ogólnym zarysie kwestię tego, z czego Ukraina musiałaby zrezygnować, by porozumieć się z Rosją.
Załużny powiedział brytyjskiemu tygodnikowi, że wojna z Rosją znalazła się w impasie i aby go przełamać, potrzeba byłoby wielkiego technologicznego przełomu, a na to się nie zanosi.
13:45 Wszczęto sprawę karną przeciw patriarsze Cyrylowi
O wszczęciu sprawy karnej przeciw patriarsze Moskwy i całej Rusi Cyrylowi za „błogosławienie” żołnierzy rosyjskich wyruszających na wojnę przeciw Ukrainie poinformowała w sobotę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)
Według danych śledztwa Cyryl (Władimir Gundiajew) należy do ścisłego kierownictwa wojskowo-politycznego Rosji i jako jeden z pierwszych publicznie poparł pełnoskalową wojnę Rosji przeciw Ukrainie. W celu upowszechniania propagandy wykorzystywał podlegające mu wspólnoty wiernych na terytorium Rosji oraz przedstawicieli Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.
Jak podkreśliła SBU, Cyryl regularnie rozpowszechnia narrację Kremla podczas kazań w internecie lub swoich komentarzy wideo.
Cyrylowi postawiono zarzuty zamachu na integralność terytorialną Ukrainy, usprawiedliwiania zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz planowania i prowadzenia wojny.
11:28 Ukraiński wywiad: Rosja przeprowadziła dwie nieudane próby rakiet balistycznych
Rosja przeprowadziła nieudane próby rakiet balistycznych RS-24 Jars oraz RSM-56 Buława – poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.
Według HUR rakietę Jars wystrzelono 1 listopada z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim i miała ona dolecieć do kosmodromu Kura na Kamczatce, ale zboczyła z kursu.
Ponadto 25 października niepowodzeniem zakończyło się próbne wystrzelenie z podwodnego krążownika rakietowego pocisku balistycznego Buława.
Obie rakiety mogą przenosić broń jądrową.
11:22 W. Brytania/ Resort obrony: duże straty sił rosyjskich w atakach na Awdijiwkę
W ciągu ostatnich trzech tygodni Rosja prawdopodobnie straciła ok. 200 pojazdów opancerzonych podczas ataków na miasto Awdijiwka w Donbasie na wschodzie Ukrainy, a od początku października – kilka tysięcy żołnierzy – przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, straty pojazdów opancerzonych są efektem połączenia kilku czynników – względnej skuteczności ukraińskiej nowoczesnej ręcznej broni przeciwpancernej, min, amunicji zrzucanej przez bezzałogowe statki powietrzne i precyzyjnych systemów artyleryjskich.
Dodano, że w reakcji na te straty siły rosyjskie najprawdopodobniej przestawiły się na przeprowadzanie w tym sektorze ataków z wykorzystaniem piechoty i wskazano, że siły ukraińskie stanęły latem przed podobnymi wyzwaniami taktycznymi, co siły atakujące.
– Podobnie jak poprzednie rosyjskie ofensywy, ataki na Awdijiwkę często charakteryzowały się natarciem na otwartym terenie, co prowadziło do wysokich strat. Jest prawdopodobne, że od początku października 2023 r. Rosja straciła kilka tysięcy żołnierzy w okolicach miasta.
Rosyjskie przywództwo nadal wykazuje gotowość do zaakceptowania ciężkich strat osobowych w zamian za marginalne korzyści terytorialne – napisano.
10:32 NBC News: przedstawiciele USA i UE zaczęli rozmawiać z Ukrainą o negocjacjach z Rosją
Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zaczęli dyskretnie rozmawiać z Ukrainą o możliwości negocjacji pokojowych z Rosją – informuje w sobotę NBC News, powołując się na urzędników amerykańskich, obecnego i byłego.
Rozmowy obejmują między innymi w bardzo ogólnym zarysie kwestię tego, z czego Ukraina musiałaby zrezygnować, by porozumieć się z Rosją. Według urzędników część rozmów na ten temat odbyła się w zeszłym miesiącu podczas spotkania przedstawicieli ponad 50 państw wspierających Ukrainę, w tym członków NATO.
Urzędnicy zaznaczyli, że rozmowy uwzględniają dynamikę działań militarnych na Ukrainie oraz sytuację polityczną w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Zainicjowano je z uwagi na zaniepokojenie amerykańskich i unijnych urzędników patem na polu walki oraz niepewność co do możliwości dalszego udzielania pomocy Ukrainie.
Administracja prezydenta USA Joe Bidena obawia się też, że Ukrainie zaczyna brakować żołnierzy, podczas gdy Rosja wydaje się mieć nieskończone ich zasoby – powiedzieli urzędnicy.
Urzędnicy prywatnie wyrazili opinię, że Ukraina ma prawdopodobnie czas tylko do końca roku lub niewiele więcej, by rozpocząć rozmowy na temat negocjacji pokojowych, i przekazali ten pogląd europejskim sojusznikom.
– Zasoby ludzkie są w tej chwili największym źródłem obaw (amerykańskiej) administracji – powiedziało jedno ze źródeł zaznajomionych ze sprawą, podkreślając, że USA i sojusznicy mogą dostarczać Ukrainie broń, „ale jeśli Kijów nie ma kompetentnych osób do obsługi, na niewiele się to przyda”.
Urzędnicy amerykańscy podkreślają jednocześnie, że administracja Bidena nie ma żadnych danych pozwalających przypuszczać, że Władimir Putin jest gotów negocjować z Ukrainą.
Ukraińska kontrofensywa postępuje bardzo powoli i słabną nadzieje na większe zdobycze ukraińskie, w tym dojście do morza w pobliżu granicy z Rosją. Brak istotnych postępów na polu walki na Ukrainie nie ułatwia prób odwrócenia słabnącego trendu wsparcia dla Kijowa – twierdzą urzędnicy
09:09 SG: w piątek z Ukrainy do Polski odprawiono 25,7 tys. osób, wyjechało do Ukrainy 23,6 tys.
W piątek z Ukrainy do Polski odprawiono 25,7 tys. osób, a 23,6 tys. wyjechało z Polski do Ukrainy – podała w sobotę straż graniczna. Od agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. było ponad 16 mln 840 tys. wjazdów do Polski i 15 mln 80 tys. wyjazdów na Ukrainę.
Sobota to 619. dzień rosyjskiej napaści na Ukrainę. Agresja rozpoczęła się 24 lutego 2022 r.
07:26 Centrum Narodowego Sprzeciwu: na terenach okupowanych groźba zwolnienia osób bez rosyjskiego paszportu
Rosjanie na terenach okupowanych Ukrainy grożą zwolnieniem z pracy Ukraińców, którzy nie mają rosyjskiego paszportu – poinformowało Centrum Narodowego Sprzeciwu.
– Rząd rosyjski uchwalił dekret o dopuszczalnym odsetku „zagranicznych pracowników” w przedsiębiorstwach, który –przewiduje znaczne zmniejszenie liczby miejsc pracy w 2024 r. W równoległej rzeczywistości okupantów tereny okupowane są częścią Federacji Rosyjskiej, a Ukraińcy, którzy odmówili wzięcia paszportów wroga, to „zagraniczni pracownicy” – informuje Centrum.
Według Centrum, Moskwa chce w ten sposób przyśpieszyć proces wydawania rosyjskich paszportów na terenach okupowanych oraz uzależnić Ukraińców od wypłat okupacyjnej administracji.
Portal Sprotyw, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii, informował wcześniej, że od 2024 roku okupanci planują obsługiwać Ukraińców w szpitalach na okupowanych terenach tak jak cudzoziemców. Obywatele ukraińscy nieposiadający rosyjskiego paszportu, a więc także ubezpieczenia, będą pozbawieni opieki medycznej poza pomocą w nagłych wypadkach.
Stosowane są też inne metody nakłaniania mieszkańców do przyjęcia rosyjskich paszportów. W okupowanym przez Rosjan rejonie (powiecie) heniczeskim obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, rozpoczęły się wywózki lokalnych mieszkańców, którzy nie zgodzili się na przyjęcie rosyjskich paszportów.
PAP/kł