Po kryzysie nie ma śladu. Twarda obrona, skuteczny atak i koszykarski Trefl z serią zwycięstw

Archiwum i mecz BM Stal - Trefl. fot. Rafał Jakubowicz/Arged BM Stal/plk.pl

To było wielkie zwycięstwo, ponieważ wiemy jak torunianie dobrze grają u siebie i ilu pokonali rywali, oraz jaki mieli dobry początek sezonu i jak udało nam się wrócić – mówił na pomeczowej konferencji trener zwycięskiego Trefla Sopot  nad Twardymi Piernikami Toruń 80:69. Podopieczni Żana Tabaka wygrali trzeci mecz z rzędu, po kryzysie i narzekaniach nie ma już śladu.

„Udało się wrócić” to z pewnością odniesienie do początku, który nie poszedł po myśli Treflowców. Gospodarze zaczęli od serii 8:0, a pierwsze punkty Trefl zdobył dopiero po 4 minutach gry. Ale każda następna minuta odzierała Twarde Pierniki z szans na wygraną. Jeszcze w pierwszej kwarcie sopocianie dogonili rywali, wygrywając ją 22:19, by w kolejnych powiększać sukcesywnie przewagę.

Trefl zdominował strefę podkoszową, pozwalając torunianom zdobyć spod niej zaledwie 14 punktów, samemu zaś notując ponad połowę zdobytych punktów w tym elemencie (42 punkty!). Wreszcie bardzo dobre zawody rozegrał Mikołóaj Witliński, który choć na parkiecie spędził zaledwie 17 minut, zdołał zgromadzić 10 punktów, 6 zbiórek i 2 asysty. Miał także znakomitą pomoc od Szymona Tomczaka, będącego od powrotu po kontuzji maksymalnie wydajnym koszykarzem – nie spędza na parkiecie oszałamiająco wiele minut, ale gdy już jest, to daje jakość w obronie i ataku. W piątek trafił wszystkie rzuty.

Sopocianie nie dali rywalom żadnych szans. Prowadzili przez 3/4 meczu, w pewnym momencie uzyskując nawet 17-punktowy zapas. Grali twardo w obronie, co przełożyło się także na wiele punktów z szybkiego ataku. Niemal w każdym elemencie byli lepsi od gospodarzy, ustępując w zasadzie tylko w statystyce celności rzutów wolnych (zaledwie 11/20). Dzięki tej wygranej, znacznie poprawili swoją pozycję w tabeli. To już 5. miejsce, oraz świetna pozycja wyjściowa przed czwartkowymi derbami Trójmiasta z Arką Gdynia.

Arriva Twarde Pierniki Toruń – Trefl Sopot 69:80 (19:22, 13:18, 19:22, 18:18).

Twarde Pierniki: Arik Smith 19, Goran Filipovic 18, Aljaz Kunc 8, Mate Vucic 6, Aaron Cel 5, Trey Diggs 5, Bartosz Diduszko 5, Wojciech Tomaszewski 3, Paweł Sowiński 0, Hubert Lipiński 0.

Trefl: Aaron Best 14, Jarosław Zyskowski 13, Jakub Schenk 12, Benedek Varadi 11, Mikołaj Witliński 10, Szymon Tomczak 8, Andy Van Vliet 6, Paul Scruggs 3, Jakub Musiał 3, Auston Barnes 0.