Nie ustają rosyjskie ataki na terytorium Ukrainy. Inwazja Rosji na Ukrainę trwa 632. dzień. Rosyjskie wojska w piątek kontynuowały działania ofensywne pod Awdijiwką w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i poczyniły postępy. Ale Ukraińcy nie poddają się i wciąż bohatersko się bronią. Ukraińskie siły powietrzne poinformowały w sobotę o strąceniu wieczorem w piątek i w nocy 29 z 38 wystrzelonych przez Rosję dronów bojowych Shahed.
16:22 Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały od rządu ponad 2000 dronów krajowej produkcji
Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały od rządu kolejną partię ponad 2000 dronów krajowej produkcji – poinformował wicepremier Ukrainy, minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.
– Przekazaliśmy 2000 ukraińskich dronów siłom logistycznym. Sztab Generalny rozprowadzi i przekaże drony wojsku na najgorętsze odcinki frontu – napisał Fedorow w komunikatorze Telegram.
Przekazana partia obejmuje wyłącznie drony produkcji ukraińskiej. Wśród nich znajdują się drony rozpoznawcze, kamikadze i uderzeniowe wielokrotnego użytku. Wszystkie bezzałogowce zostały zakupione w ramach programu państwowego.
– Kontynuujemy systematyczne przekazywanie wojsku dronów, ponieważ wyrządzają wrogowi kolosalne szkody – podkreślił Fedorow.
Tylko w zeszłym tygodniu ukraińskie drony uderzyły w 39 rosyjskich czołgów, 57 dział, 34 pojazdy opancerzone i 307 umocnionych posterunków – wyliczył ukraiński wicepremier.
14:06 Kanclerz Scholz: Putin musi zrobić pierwszy krok, wycofać wojska z Ukrainy
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do zrobienia pierwszego kroku w kierunku możliwego pokojowego rozwiązania na Ukrainie. – Musi wycofać wojska – powiedział szef niemieckiego rządu podczas wizyty w Nuthetal w Brandenburgii.
– Jednak obecnie nie ma żadnych oznak, że tak się stanie – powiedział kanclerz w odpowiedzi na pytanie, czy negocjacje pokojowe mogą się odbyć.
Scholz oświadczył także, iż jest gotów ponownie porozmawiać z Putinem – pisze portal tagesschau.de. Dodał jednak, że miałoby to jednak sens tylko wtedy, gdyby Putin był gotowy do ruchu. – Nie można przestać wywierać presji – zaznaczył.
12:28 Wojsko ukraińskie: rosyjska armia planuje trzecią falę ofensywy na Awdijiwkę
Rosyjska armia planuje przeprowadzenie trzeciej fali ofensywy na Awdijiwkę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – ostrzegł Ołeksandr Sztupun, rzecznik sił ukraińskich na kierunku taurydzkim, czyli w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego.
– Oczekujemy trzeciej fali ofensywy – próby okrążenia Awdijiwki. Czekamy, przygotowujemy się – powiedział rzecznik, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Poinformował, że rosyjskie straty na kierunku taurydzkim wyniosły minionej doby 456 osób.
Z kolei dowódca zgrupowania na kierunku taurydzkim Ołeksandr Tarnawski zapewnił, że ukraińskie wojska na odcinku awdijiwskim utrzymują obronę
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną potwierdził, że armia Rosji przesunęła się w piątek nieznacznie w strefie przemysłowej na południowy wschód od Awdijiwki, uważanej za bramę do nieodległego okupowanego Doniecka.
W ostatnich tygodniach ukraińskie władze i media podkreślały, że obecne rosyjskie natarcie na miasto jest największe nie tylko od początku obecnej inwazji, ale i od 2014 roku, gdy wybuchły walki w Donbasie.
10:22 Sztab koordynacyjny: Rosja zamroziła wymianę jeńców
Rosja zamroziła wymianę jeńców z Ukrainą – przekazał Petro Jacenko z ukraińskiego sztabu koordynacyjnego ds. jeńców wojennych. Do ostatniej wymiany między stronami doszło w sierpniu.
– Prowadzone są obecnie rozmowy, trwają prace. Ale rzeczywiście od lata Rosja faktycznie zamroziła wymiany. Nie odbywają się w takim wymiarze, jak wcześniej – powiedział Jacenko telewizji Current Time, związanej z Radiem Wolna Europa.
Według niego jedną z przyczyn rosyjskiej decyzji o wstrzymaniu wymian może być próba rozchwiania nastrojów w ukraińskim społeczeństwie. Ocenił też, że strona rosyjska nie jest zainteresowana losem swoich jeńców, bo żołnierze stanowią dla niej tylko mięso armatnie.
Jacenko zapewnił, że strona ukraińska jest gotowa do kontynuowania wymian, by sprowadzić swoich obrońców do domów.
Na początku listopada projekt Chcę Żyć, działający pod auspicjami Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy, poinformował, że w związku z dużą liczbą rosyjskich jeńców wojennych na Ukrainie powstaje nowy obóz jeniecki, a w planach jest utworzenie jeszcze jednego takiego obiektu.
Jak przekazano, wzrost liczby jeńców związany jest z sytuacją na froncie, słabnącą motywacją wojskowych agresora oraz blokowaniem przez stronę rosyjską wymian jeńców.
9:02 Brytyjski resort obrony: nadchodząca zima zmniejsza szanse na przełom w wojnie na Ukrainie
Wraz z nadejściem mroźnej zimy na wschodzie Ukrainy, perspektywy na poważne zmiany na linii frontu w wojnie ukraińsko-rosyjskiej są niewielkie – przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w ciągu ostatniego tygodnia najbardziej intensywne walki lądowe toczyły się w trzech obszarach: na osi Kupiańska w obwodzie ługańskim; wokół Awdijiwki w obwodzie donieckim; oraz na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, gdzie siły ukraińskie utworzyły przyczółek.
Dodano, że żadna ze stron nie osiągnęła znaczących postępów w żadnym z tych obszarów. Rosja nadal ponosi szczególnie ciężkie straty w okolicach Awdijiwki. Doniesienia naocznych świadków sugerują, że małe bezzałogowe pojazdy powietrzne i artyleria (zwłaszcza amunicja kasetowa) nadal odgrywają główną rolę w zakłócaniu ataków obu stron.
8:10 Reuters: statek ze zbożem uszkodzony na Morzu Czarnym u wybrzeża Ukrainy, najpewniej wybuchła mina morska
Statek transportujący zboże został nieznacznie uszkodzony na Morzu Czarnym u wybrzeża Ukrainy, prawdopodobnie w wyniku wybuchu miny morskiej – poinformowała agencja Reutera, powołując się na ekspertów i źródło w ukraińskim rządzie.
Jednostka pływająca pod banderą Liberii została uszkodzona na otwartym morzu po opuszczeniu ukraińskiego portu Piwdennyj w czwartek – przekazały źródła. W jednostkę mogła uderzyć dryfująca mina morska – twierdzi źródło w ukraińskim rządzie.
W piątek statek handlowy zmierzał w stronę rumuńskiego portu Konstanca – podał Reuters.
W sierpniu Ukraina uruchomiła „korytarz humanitarny” dla statków zmierzających na rynki Afryki i Azji, by spróbować obejść faktyczną blokadę Morza Czarnego po wycofaniu się w lipcu przez Rosję z umowy zbożowej. W piątek ukraińskie władze poinformowały, że z korytarza skorzystało już 151 statków.
Ukraina, która należy do światowej czołówki eksporterów zbóż, alarmuje, że Rosja atakuje jej infrastrukturę portową i stawia miny morskie.
Umowa zbożowa, zawarta pod auspicjami ONZ i umożliwiająca Ukrainie eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne, obowiązywała od lipca 2022 roku.
8:00 Siły powietrzne: strąciliśmy 29 z 38 wystrzelonych przez Rosję dronów Shahed
Ukraińskie siły powietrzne poinformowały w sobotę o strąceniu wieczorem w piątek i w nocy 29 z 38 wystrzelonych przez Rosję dronów bojowych Shahed. Atak trwał osiem godzin.
Rosja przeprowadziła atak dronowy kilkoma falami, w różnych regionach Ukrainy. Alarm przeciwlotniczy ogłoszono m.in. w Kijowie. Nocą władze stolicy informowały o strąceniu wszystkich bezzałogowców wycelowanych w miasto.
W sobotę rano spływają informacje o skutkach nocnych ataków. W obwodzie odeskim uderzono w obiekt infrastruktury energetycznej, a jedna osoba została ranna. W obwodzie zaporoskim wybuchło kilka pożarów na terenie obiektów infrastruktury.
7:39 ISW: rosyjskie wojska poczyniły postępy pod Awdijiwką, ukraińskie – pod Bachmutem
Rosyjskie wojska w piątek kontynuowały działania ofensywne pod Awdijiwką w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i poczyniły postępy – pisze w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Potwierdza też m.in. przesunięcie się ukraińskich sił pod Bachmutem.
Armia Rosji przesunęła się nieznacznie w strefie przemysłowej na południowy wschód od Awdijiwki – wynika z materiałów, które przeanalizował ISW. Działania ofensywne prowadzono też pod Bachmutem i na linii Kupiańsk-Swatowe-Kreminna. Rosyjskie wojska kontynuowały też w piątek ofensywę na zachód i południowy zachód od Doniecka, ale nie poczyniły postępów. ISW potwierdza natomiast, że Rosjanie przesunęli się na granicy obwodu donieckiego i zaporoskiego, na wschód od miejscowości Urożajne.
Analitycy piszą o nieznacznym przesunięciu się sił ukraińskich na południowy zachód od miejscowości Robotyne w zachodniej części obwodu zaporoskiego oraz pod Bachmutem w obwodzie donieckim.
W piątek strona ukraińska potwierdziła utworzenie kilku przyczółków na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Armia ukraińska dąży do wyparcia sił rosyjskich z obszaru, z którego mogą prowadzić ostrzały artyleryjskie zachodniego brzegu Dniepru.
5:37 Dochodzenie w sprawie zakupu przez rosyjski uniwersytet systemu antydronowego
Jeden z moskiewskich uniwersytetów miał obejść sankcje i kupić w Kanadzie nowoczesny system antydronowy – twierdzą ukraińscy i niezależni rosyjscy dziennikarze. Firma zaprzeczyła doniesieniom. Kanadyjskie służby przeprowadzą w tej sprawie śledztwo.
Skycope Technologies Inc. to firma z Vancouver, produkująca nowoczesny system wykrywania dronów SkyEye i to właśnie ten system miał zakupić moskiewski Rosyjski Uniwersytet Technologiczny (Mirea).
Minister obrony Kanady Bill Blair powiedział w piątek, że agencje zajmujące się bezpieczeństwem przeprowadzą dochodzenie. Blair podkreślił, że mogło dojść do naruszenia kanadyjskich sankcji na Rosję. Dodał jednak, że w mediach społecznościowych informacje na ten temat są „nieścisłe” – cytował publiczny nadawca CBC.
Ukraiński „The Kiyv Independent” poinformował w środę, powołując się na niezależną rosyjską stronę informacyjną „Agentstvo”, że w maju br. Mirea kupił produkowany przez kanadyjską firmę system wykrywania dronów. System jest w stanie wykrywać drony z odległości 35 km, waży niecałe 10 kg i można go uruchomić w ciągu kilku minut.
„Agentstvo”, które rosyjskie władze uważają za „zagranicznego agenta”, podało również, że system firmy Skycope uniwersytet otrzymał w czerwcu i może go wykorzystać do produkcji własnych urządzeń, a w zakupie miał pośredniczyć rosyjski biznesmen Maksim Susloparov.
Skycope w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej podkreśliło, że „po raz pierwszy słyszy, że nasze urządzenie było używane na uniwersytecie w Moskwie i podejrzewany, że jest to fake news lub produkt będący podróbką, lub otrzymany nielegalnie dla potrzeb inżynierii odwrotnej”.
– Niniejszym deklarujemy, że jako kanadyjska firma przestrzegamy kanadyjskich restrykcji eksportowych – podano w komunikacie, podkreślając, że firma w Vancouver nie ma dystrybutorów w krajach objętych embargiem. Natomiast Skycope wie, że kilka miesięcy temu pojawiła się fałszywa strona internetowa z adresem „skycope.ru”, którą po interwencji prawnika usunięto z sieci. Zapewniono przy tym, że firma jest „otwarta na współpracę z potencjalnymi partnerami do wprowadzenia systemów na Ukrainę do celów ochrony życia”.
W piątek w kanadyjskim Halifaksie rozpoczęło się doroczne Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa, a jednym z głównych tematów tegorocznych obrad i dyskusji jest Ukraina i zwycięstwo z Rosją.
PAP/raf