Już w najbliższy czwartek, 23 listopada, startuje w Gdańsku 4. edycja Festiwalu Filmowego Cinematika poświęconego muzyce filmowej i kinu. W programie znajdą się dwa premierowy koncerty oraz pokazy filmowe. Festiwal odbędzie w terminie 23-26 listopada 2023 r. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz Centrum św. Jana.
Głównym wydarzeniem festiwalu będzie koncert muzyki filmowej z udziałem kilkunastoosobowej orkiestry symfoniczno-elektronicznej, chóru i solistów pod hasłem przewodnim „Echo Lat 80. Vol.3. Następna Dekada”. Drugie premierowe wydarzenie muzyczne, to koncert do klasyki kina niemego „Metropolis” z 1927 roku w wykonaniu zespołu BLED. Część filmowa festiwalu to 4 bloki krótkometrażowych filmów muzycznych i artystycznych teledysków z całego świata oraz kino Davida Lyncha, najnowszy dokument o jednej z ikon współczesnego kina i pokaz specjalny filmu „Zagubiona Autostrada” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Festiwal otworzy koncert zespołu BLED, który zagra do jednego z klasyków ery kina niemego, filmu „Metropolis” Fritza Langa z 1927 roku, największej w historii klasyki kina sci-fi produkcji ery kina niemego. BLED tworzą muzycy: perkusista Sławek Koryzno oraz trębacz, aranżer i kompozytor jazzowy Emil Miszk. Gdański duet bardzo mocno w swojej twórczości inspiruje się klasyką kina sci-fi, łącząc ambientowo-dronowy minimalizm z inspiracjami brzmieniami z Afryki i Azji. Ich interpretacja niemej klasyki filmu sci-fi idealnie wpisze się w krąg zainteresowań muzycznych zespołu. Koncert odbędzie się w czwartek, 23 listopada w Centrum św. Jana, o godz. 19.00. Tuż przed koncertem zostanie wyświetlony pierwszy z bloków krótkometrażowych filmów i teledysków z całego świata.
Drugi koncert, to kontynuacja pasma tematycznego „Echo Lat 80.”, eksplorującego brzmienia lat. 80, 90 i ich wpływ na stylistykę muzyki filmowej współczesnych filmów i seriali. Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystąpi kilkunastoosobowa orkiestra trójmiejskich muzyków Wave Orchestra, łącząca brzmienia symfoniczne oraz elektroniczne. Towarzyszyć im będzie kilkuosobowy chór artystów związanych z Operą Bałtycką oraz soliści: Mila Jankowska, Krystyna Gedzik i William Malcolm jako Nightrun87. Dodatkowo na scenie pojawi się w kilku kluczowych punktach koncertu ponad 30-osobowy chór dzieci, towarzyszący orkiestrze i solistom. W programie koncertu znajdą się premierowe aranże, przygotowane specjalnie na gdański festiwal z filmów lat 80 i 90.
Podczas koncertu w Teatrze Szekspirowskim niezwykle mocno wybrzmi muzyka filmów i seriali lat 90. i początków 2000: z pierwszego sezonu serialu „Twin Peaks” i pierwszego „Matrixa”, „Godzilli” „Batmana Forever” z hitem U2 „Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me” oraz kultowy „Blade. Wieczny Łowca” – ekranizacja komiksu Marvela, dedykowana dla dorosłego widza, jeszcze sprzed czasów Marvel Cinematic Universe. Natomiast echo tych wszystkich dekad zakończą utwory z serialu „The Last of Us”, który miał premierę w tym roku i trwają przygotowania do realizacji jego kontynuacji
W tegorocznym zestawie koncertu pojawi się też muzyka m.in. z jednego z największych hitów gatunku fantasy lat 80. czyli „Niekończącej się historii”, która to wybrzmiała również w ścieżce dźwiękowej serialu „Stranger Things”. Pojawi się kino Johna Carpentera i muzyka z filmu „Ucieczka z L.A.”, będąca drugą częścią hitu z Kurtem Russelem. Nie zabraknie też muzyki z innego kultowego klasyku lat. 80. – filmu „Mad Max: Pod kopułą gromu”, który również kilka lat temu doczekał się niezwykle udanej kontynuacji. Stał się tematem muzycznym jednego z największych filmów grozy „Koszmar z ulicy Wiązów”, który miał aż 8 sequeli, począwszy od 1984 aż do 2010 roku”.
„Lynch/Oz” – najnowszy dokument opowiadający o inspiracjach ikony kina Davida Lyncha, autora „Twin Peaks” i „Mulholland Drive” zadający pytanie co łączy filmy Lyncha z „Czarnoksiężnikiem z krainy Oz” Lymana Franka Bauma? Fascynacja, inspiracja, czy obsesja?. Oparty na wyobraźni świat Bauma i niecodzienna wersja rzeczywistości Lyncha wydają się bardzo podobne. Film pokazuje, jak bardzo kultowa książka dla dzieci obecna jest w twórczości wyrosłego z kultury amerykańskiej reżysera.
Drugi pokaz, to „Zagubiona Autostrada”, jeden z najlepszych filmów Davida Lyncha, w którym muzyka odgrywa niezwykłą rolę, a na ścieżce dźwiękowej poza kompozycjami Angelo Badalementi (autora muzyki m.in. do Twin Peaks) zabrzmi Rammstein, Maryilyn Manson i David Bowie. Projekcja odbędzie się w niezwykłej scenerii Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na jedynym takim pokazie w Trójmieście.
Konkursowe filmy krótkometrażowe i artystyczne teledyski z całego świata zostaną zaprezentowane w sumie w 4 blokach projekcji od 23 do 26 listopada. Na część pokazów konkursowych – wstęp wolny.
Bilety na wszystkie wydarzenia dostępne są na stronie Festiwalu: www.cinematika.pl
Festiwal odbywa się dzięki współfinansowaniu Miasta Gdańska oraz Samorządu Województwa Pomorskiego. Parterami są Gdański Teatr Szekspirowski oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury. Pomysł i produkcja Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa.
Więcej informacji i pełen program: www.cinematika.pl
oraz: https://www.facebook.com/festiwalcinematika