Budowa morskich farm wiatrowych ma zapewnić nie tylko czystsze powietrze, ale także rozwój gospodarczy, który będzie widoczny zwłaszcza na Pomorzu. To dlatego firmy budujące wiatraki na Bałtyku już teraz zabiegają o wykwalifikowaną kadrę.
W poniedziałek w Szkole Podstawowej numer 1 w Ustce odbyły się lekcje, podczas których uczniowie dowiedzieli się między innymi o budowie turbin, ich mocy oraz o kwalifikacjach, jakie będą potrzebne, aby pracować w tej branży. Zajęcia zainicjowane zostały przez spółki Equinor i Polenergia. W regionie słupskim udział w nich weźmie prawie półtora tysiąca uczniów.
– To były ciekawe zajęcia, mogliśmy zobaczyć, jak zbudowane są turbiny i sami zbudowaliśmy ich modele. Poza tym dowiedzieliśmy się, czym różnią się odnawialne źródła energii od tych nieodnawialnych – mówili uczniowie z Ustki.
Co ważne, zajęcia były dostosowane do wieku dzieci. Uczniowie klas 7 i 8, którzy powoli zaczynają decydować o wyborze dalszej ścieżki edukacji, mogli zapoznać się z zawodami, które pozwolą im pracować przy morskich farmach wiatrowych.
– Byłam zaskoczona, ile rzeczy można robić – mówi Julia. – Tych zawodów jest kilkadziesiąt. Chyba najbardziej spodobała mi się możliwość pracy w roli chemika, który bada różne parametry. To ciekawe i przy okazji można dbać o środowisko.
Przedstawiciele spółek inwestujących w branżę offshore przekonywali, że budowa morskich farm wiatrowych ma zapewnić nie tylko czystsze powietrze, ale także rozwój gospodarczy, który będzie widoczny zwłaszcza na Pomorzu.
– Żywotność farmy wiatrowej to około 25-30 lat – mówi Andrzej Popadiuk z Equinor w Polsce. – Będzie to koło zamachowe gospodarki. My szacujemy, jako joint venture Equinora i Polenergii, że jeśli zrealizujemy trzy projekty – Bałtyk 1, 2 i 3, to zatrudnienie w tych przedsięwzięciach znajdzie około 10 tysięcy osób. Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę wykorzystanie całego potencjału Morza Bałtyckiego, to rozwój tej dziedziny gospodarki stworzy około 100 tysięcy miejsc pracy.
Więcej na temat projektu „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie” w materiale audio. Zapraszamy do posłuchania:
Kinga Siwiec/ar