W przygotowaniu do obchodów stulecia powstania archidiecezji gdańskiej, planowanych na rok 2025, trwa intensywna praca duszpasterska i organizacyjna. We wtorek w siedzibie Kurii Metropolitalnej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której duchowni poinformowali o planowanych obchodach. Pierwsze plany zaczęto snuć rok temu.
– Myśmy zaczęli taki rok – jak z uśmiechem mówiliśmy – że to jest przygotowanie do przygotowania. Teraz ten czas, który się rozpocznie, to jest tak naprawdę przygotowanie do jubileuszu, a sam jubileusz zaczniemy w okolicach Bożego Narodzenia 2025 roku, w podobnym czasie, kiedy papież rozpocznie w naszym Kościele katolickim, rok święty – informuje ks. Krzysztof Borysewicz, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii.
Symbolicznym początkiem obchodów będzie, zaczynający się 3 grudnia 2023 roku, czas przygotowań duchowych, a kluczowym elementem stanie się peregrynacja relikwii św. Wojciecha. Peregrynacja, czyli pielgrzymka, to forma wydarzenia, mającego na celu zwrócenie uwagi na ważne aspekty życia danego świętego i pobudzenie wiary społeczności.
– Kościół ma w zwyczaju urządzanie tego typu wydarzeń po to, żeby zwrócić uwagę na pewien aspekt życia danego świętego czy jakiejś innej tajemnicy. Ma to na celu pobudzić wiarę danej społeczności, parafii, wspólnoty, czy w ogóle Kościoła w oparciu właśnie o pewien charyzmat, o jakąś cechę tego świętego, czy jakiejś tajemnicy, która w tej peregrynacji jest centralna – wyjaśnia ks. Andrzej Wiecki, koordynator peregrynacji relikwii świętego Wojciecha.
Początek peregrynacji odbędzie się podczas uroczystej mszy świętej w Archikatedrze Oliwskiej 3 grudnia 2023 roku, pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity. Relikwie św. Wojciecha trafią do pierwszej parafii jeszcze tego samego dnia. Jako pierwsza przywita je parafia w Sanktuarium św. Wojciecha w Gdańsku.
– Sama peregrynacja będzie trwała aż do przyszłego adwentu, czyli tego w 2024 roku, a tym czasie relikwie będą cały czas w ruchu. Mamy nawet specjalnie do tego celu przygotowany samochód, żeby można było robić to bezpiecznie – wyjaśnia ks. Wiecki.
„CHCEMY DOTRZEĆ DO LUDZI”
Pielgrzymka relikwii będzie trwała jeden dzień w każdej parafii, ale jej przygotowania potrwają łącznie cztery dni. Celem jest wykorzystanie tego czasu na ewangelizację, przygotowanie wiernych oraz dotarcie do tych, którzy z różnych powodów zeszli z drogi wiary.
– Chcemy dotrzeć do tych ludzi, którzy może zapomnieli, że jest Bóg, który ich kocha. Oczywiście, chcemy dotrzeć do każdego człowieka i mamy nadzieję, że życie świętego Wojciecha, jego zaangażowanie i przykład nam w tym bardzo pomogą – dodaje ks. Wiecki.
POŁĄCZENIE RÓŻNYCH ŚRODOWISK
Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, podkreśla, że duchowni planują połączenie różnych środowisk w trakcie jubileuszu. Poprzez organizację koncertów czy innych wydarzeń kulturalnych, chcą przekazać dobrą nowinę także tym, którzy mogą być mniej wrażliwi na aspekty religijne.
– Oczywiście są takie osoby, które są bardzo wrażliwe na punkcie religijnym i duchowym, ale są też osoby, które są bardzo wrażliwe na zupełnie innych polach i myślę, że chcemy wykorzystać każdą możliwość dotarcia do człowieka z dobrą nowiną, bo na tym nam zależy – tłumaczy abp Wojda.
SZANSA NA OŻYWIENIE WIARY
Celem stulecia jest także nowe otwarcie gdańskiego Kościoła. Ksiądz arcybiskup wyraża przekonanie, że jubileusz ten stanowi ogromną szansę na ożywienie wiary w społeczności.
– Włożyliśmy ogromnie dużo wysiłku, zaangażowaliśmy całą naszą diecezję, zaangażowaliśmy wszystkie parafie, wszystkie wspólnoty, jakiekolwiek istnieją na tej drodze synodalnej, po to, żeby wszyscy poczuli się w jakiś sposób odpowiedzialni nie tylko za Kościół, ale za wiarę i za przekaz tej wiary. Jestem przekonany, że święty Wojciech w jakiś sposób pobłogosławił, wyprosił nam tę pomoc, żeby to był czas naprawdę takiego ożywienia naszej wiary, czas pogłębienia tej wiary i czas dotarcia z nią do innych, tak jak uczy nas święty Wojciech – dodaje arcybiskup.
Wszyscy duchowni zgodnie podkreślają, że stulecie to czas wybaczenia i pojednania, będący kontynuacją wielkich jubileuszy związanych z tradycją Starego Testamentu.
Bartosz Stracewski/pb