Złożenie kwiatów, modlitwa i wyjątkowy koncert. Tak będą wyglądać obchody piątej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza.
Część wydarzeń rozpocznie się już 12 stycznia (piątek), a niektóre odbędą się również w niedzielę, ale to na sobotę przypadnie najwięcej wydarzeń związanych z piątą rocznicą śmierci Pawła Adamowicza. To wtedy dojdzie do złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą, która znajduje się przy Złotej Bramie.
Centralnym elementem obchodów będzie złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą prezydenta Adamowicza. To wydarzenie odbędzie się 13 stycznia o godzinie 19:00. Stamtąd uczestnicy wydarzenia przejdą do Bazyliki Mariackiej, gdzie odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa i koncert.
KONCERT W BAZYLICE MARIACKIEJ
Ważną częścią obchodów piątej rocznicy śmierci prezydenta Adamowicza będzie koncert w Bazylice Mariackiej. Wystąpią w nim artyści młodszego i starszego pokolenia. Ich występy przerywane będą materiałami filmowymi, przypominające wydarzenia z tamtych dni.
– To są osoby, które są znane z tego, że oprócz tego, że są znakomitymi artystami, to są zaangażowane często w bardzo wiele fantastycznych dzieł społecznych. Wystąpią na pewno Bovska, Ewelina Flinta, a także Marek Piekarczyk, legenda już dziś polskiego rocka. Wystąpi również Tadeusz Seibert, wydaje mi się, że najmłodszy z nich wszystkich. Będą piosenki i utwory, które są w jakimś stopniu nawiązujące do tematu. Przesłaniem tego koncertu ma być taki apel o to, abyśmy rezygnowali z mowy nienawiści – mówił Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.
Wstęp na koncert jest darmowy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”.
„WIECZÓR DLA PRZYJACIELA”
W niedziele 14 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się „wieczór dla przyjaciela”. W trakcie wydarzenia poruszony zostanie temat wydarzeń, które rozegrały się pięć lat temu:
– Przede wszystkim to będzie spotkanie osób, które w 2019 roku zauważyły dużą zmianę społeczną. Zaniepokojone faktem tym, że mowa nienawiści doprowadziła do tragedii, konfrontowały się na swoich mediach społecznościowych, w artykułach prasowych z tym, że z polskim społeczeństwem dzieje się coś bardzo niedobrego. Chcemy przywrócić tamte zdania, tamte wypowiedzi i skonfrontować je z pięcioma latami polskiej codzienności. Czy coś się zmieniło, czy udało się w jakikolwiek sposób zareagować na te tragiczne wydarzenia i się samemu zmienić. To forma spotkania, rozmowy, dyskusji wokół tego tematu – wyjaśniła Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora ECS.
Oskar Bąk/kł