Gościem Studia Słupsk był dziś Krzysztof Cieszyński rzecznik regionalny Pomorskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na naszej antenie mówił między innymi o terminach składania wniosków 800 Plus, nowym świadczeniu wspierającym dla osób niepełnosprawnych. Nie zabrakło także istotnej kwestii, czyli jak radzić sobie w sytuacji zadłużenia wobec płatnika ZUS.
– Od 1 lutego można składać wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rozpocznie się on 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Gdańsku. – Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego – podkreśla rzecznik. – Pisma, informacje i decyzje przekazywane są elektronicznie przez PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 800 plus, rodzice otrzymają powiadomienie e-mailem, SMS-em lub w aplikacji. – dodaje.
ZADŁUŻENIE W ZUS
– Wszyscy klienci, którzy mają problemy ze spłatą należności z tytułu składek, mogą skorzystać z pomocy doradców ds. ulg i umorzeń. Ich zadaniem jest znalezienie najlepszego rozwiązania dla płatnika w trudnej sytuacji. Zadłużonym wyjaśnią, jak starać się o rozłożenie długu na raty. Podpowiedzą, jakie dokumenty są potrzebne i pomogą wypełnić wniosek. ZUS stara się dostosować wysokość raty do możliwości finansowych płatnika, ale klient może złoży swoją propozycję. Doradcy informują o etapach rozpatrywania wniosku i wspierają w trakcie spłaty należności w przypadku zmiany sytuacji finansowej, wspólnie z płatnikiem pracując nad najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji – informuje Cieszyński. – Z indywidualnej pomocy mogą skorzystać nie tylko klienci, którzy mają problemy finansowe. O poradę można poprosić też, gdy wkrótce mogą wystąpić trudności z opłaceniem bieżących składek. Można wówczas zwrócić się o odroczenie terminu płatności składek. Niektórzy potrzebują takiej pomocy tylko w jednym miesiącu, inni dłużej – dodaje.
Od 1 stycznia można ubiegać się o nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością.
– 1 stycznia weszły w życie przepisy, które wprowadziły świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Takie świadczenie będzie przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać to świadczenie, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Wnioski o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia będzie można składać do WZON od 1 stycznia 2024 r. Po otrzymaniu decyzji WZON osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia – informuje Krzysztof Cieszyński. – Świadczenie wspierające będzie wynosić od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej (dziś wynosi ona 1588,44 zł). Oznacza to, że na początku będą to kwoty od ok. 635 zł do blisko 3495 zł, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia – dodaje.
Posłuchaj:
Joanna Merecka-Łotysz/ar