Na oddziale okulistycznym Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku przeprowadzono pierwszy w historii placówki przeszczep rogówki u pacjenta z bolesną dystrofią rogówki. Po operacji pacjent opuścił szpital.
O operacji przeprowadzonej w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie poinformował na swojej stronie samorząd województwa pomorskiego. Podkreślono, że jest to pierwszy w historii placówki przeszczep rogówki u pacjenta z bolesną dystrofią rogówki.
Wyjaśniono, że dystrofia rogówki jest rzadką chorobą o podłożu genetycznym, która zazwyczaj występuje w obu gałkach ocznych. W jej przebiegu dochodzi do wystąpienia zmian, które powodują zaburzenia w obrębie różnych warstw rogówki i w efekcie pogorszenia ostrości widzenia.
PROCEDURA PRZESZCZEPIENIA ROGÓWKI
Procesy odpowiedzialne za uszkodzenie gałki ocznej mogą przebiegać w różnym tempie, dlatego czas pojawienia się pierwszych objawów choroby bywa bardzo zróżnicowany. Różnić mogą się także charakter, przebieg oraz rokowania, które zależą od typu uszkodzenia genetycznego. Zaznaczono, że jedyną skuteczną metodą leczenia jest przeszczep rogówki.
Operacja została przeprowadzona w poniedziałek. – Następnego dnia pacjent opuścił szpital – dodaje rzeczniczka placówki Katarzyna Brożek.
Okuliści są pionierami nowoczesnej transplantologii. 7 grudnia 1905 r. austriacki okulista dr Eduard Zirm dokonał pierwszego udanego pełnościennego przeszczepu rogówki u pacjenta po oparzeniu ługiem sodowym. Pierwszy zakończony sukcesem allogeniczny przeszczep u człowieka dokonał dr Joseph Murray w 1954 r.
PAP/vz