Europejskie Centrum Solidarności zorganizowało szereg
wydarzeń i uroczystości związanych z drugą rocznicą napadu Rosji na
Ukrainę. Odbył się wernisaż wystawy „Alfabet Gdańska”, przeprowadzono
zbiórkę darów, zorganizowano debaty i panele dyskusyjne. Pod hasłem
„Węzły zwycięstwa” chętni mogli wziąć udział w tkaniu siatek maskujących
dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie.
Do tkania dołączali odwiedzający ECS, a trzeba zaznaczyć, że każde ręce do tej pracy były bardzo potrzebne. – Zapotrzebowanie na siatki zgłasza wojsko, a utkane sieci trafiają na front – wyjaśnia Walentyna Hrebeniuk, która znalazła tę inicjatywę w internecie i dołączyła do niej w 2022 roku. Siatki tkane są co weekend przy ulicy Aksamitnej 4a w Gdańsku. Wszyscy chętni mogą wziąć udział w tej inicjatywie.
– To mozolna, monotonna praca – kontynuuje Walentyna. – Kupujemy najpierw siatkę, osnowę do tej siatki i później wypełniamy to wszystko takimi węzełkami, nitkami z pociętych worków jutowych. Bierzemy po dwie niteczki, robimy pętlę, uzupełniamy oczka. Niektóre siatki mogą mieć nawet 10 metrów długości, wtedy łączy się kilka fragmentów – tłumaczy Hrebeniuk.
SYMBOL JEDNOŚCI
Wydarzenie było częścią obchodów pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. – Jerzy Janiszewski stworzył logo krótko po wybuchu wojny. Jest to zapisane Solidarycą słowo „Ukraina”. Towarzyszy nam w Europejskim Centrum Solidarności w Ogrodzie Zimowym. Tak naprawdę to główny znak tych obchodów, który symbolizuje, że wszyscy razem jesteśmy solidarni z Ukrainą. To też obchody pod hasłem: „nie dajmy się podzielić” – wyjaśnia Magdalena Charkin-Jaszcza z Europejskiego Centrum Solidarności.
DEBATY I PANELE DYSKUSYJNE
W trakcie paneli dyskusyjnych zastanawiano się nad przyszłością i tym jak przywrócić pokój w Europie. Ostatni panel dyskusyjny odbędzie się w poniedziałek na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. O 14:00 podjęty zostanie temat polsko-ukraińskich relacji po 24 lutego 2022.
WIEC SOLIDARNOŚCI
Zwieńczeniem dnia był wiec solidarności z Ukrainą. Rozpoczął się w ECS występami ukraińskich artystów, głos zabrali także zaproszeni goście.
– Musimy zademonstrować Solidarność, to wartość ważna dla Gdańska i dla Polski – zaznacza Lew Zacharczyszyn, były konsul generalny Ukrainy w Gdańsku. – Po dwóch latach wojny możemy mieć wrażenie, że ona jest gdzieś tam, na Ukrainie, a nie tu. To mylne wrażenie, ponieważ to nie jest wojna przeciw Ukrainie. To wojna przeciw demokracji i Europie – dodaje.
Gospodarz uroczystości, dyrektor ECS Basil Kerski, odniósł się do Jerzego Giedroycia stwierdzając, że „musimy być razem z naszymi wschodnimi sąsiadami, tylko wtedy zwalczymy rosyjski imperializm”. Ta myśl jest niestety bardzo aktualna. ECS chce być też domem nie tylko dla Polek i Polaków, ale też dla Ukraińców.
POSŁUCHAJ MATERIAŁU NASZEGO REPORTERA:
Filip Jędruch/raf