„Bądź zdrowa i aktywna” – to hasło radiowego konkursu z okazji Dnia Kobiet. Do wygrania: sesja zdjęciowa, trening personalny oraz voucher do siłowni. By zdobyć nagrody, wystarczy odpowiedzieć na pytanie, które zostanie podane na naszej antenie. Szczegóły dostępne są TUTAJ. Na konkurs zapraszamy tuż po godzinie 7:00, w ramach pasma „Dzień dobry Radio Gdańsk”.
26 lutego doszło do awarii wodociągowej i zalania piwnicy budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Na kilka dni wstrzymano realizację świadczeń. Jak teraz wygląda sytuacja pacjentów onkologicznych? Na te pytania Michała Pacześniaka odpowie profesor Rafał Dziadziuszko, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. „Gość Dnia Radia Gdańsk” powie też, jak wygląda proces leczenia radiologicznego. Poruszymy również kwestię raka płuca. Początek rozmowy punktualnie o 8:30.
W piątek będziemy też na Gdańskim Kongresie Zdrowia Kobiet w Europejskim Centrum Solidarności. W ramach akcji „Radio Tuli Panie”, mamy do rozdania dwieście tulipanów. Pracownicy naszej rozgłośni wręczą kwiaty kobietom spotkanym na kongresie. Nadawać z ECS będziemy od godziny 9:00.
„Samorządowy Piątek” nadamy tym razem ze studia w Starogardzie Gdańskim. O rozwoju powiatu starogardzkiego, w tym kwestiach związanych między innymi z komunikacją i infrastrukturą drogową, Grzegorz Armatowski będzie rozmawiać z Wioletą Strzemkowską-Konkolewską, wicestarostą starogardzkim, kandydatką Koalicji Obywatelskiej do rady powiatu, Lucyną Herold, kandydatką do rady powiatu z PSL-Trzeciej Drogi, oraz Wiesławem Rutkowskim, kandydatem do rady powiatu z Lewicy. Goście podsumują też mijającą kadencję i najważniejsze inwestycje lokalne. Początek programu o godz. 9:10.
Były prezes NCBR Investment Found z zarzutami. Jak ta sytuacja wpływa na samo Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz jego dotychczasową pracę? 100 tysięcy mieszkań na tani wynajem – czy da się to zrealizować? Jeśli tak, jak wpłynie to na rynek nieruchomości? Do Niemiec kieruje się kontenerowiec załadowany chińskimi elektrykami. Czy chińskie auta zaleją europejskie drogi? W programie „Ludzie i Pieniądze” Iwona Wysocka zapyta też o to, czy koniec „Zielonego ładu” w rolnictwie jest realny? Jeśli rolnikom rzeczywiście uda się wywalczyć, czy za ciosem pójdą inne branże? Na te pytania po godz. 10:00 odpowiadać będą: Wojciech Kodłubański, szef Komisji Rewizyjnej Krajowej Izby Gospodarczej, Adam Protasiuk, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, oraz Łukasz Żelewski, prezes Agencji Rozwoju Pomorza.
Po godzinie 11:00 w audycji „Świat Nowych Mediów” opowiemy z kolei o kobietach pracujących w branży IT. Nie zabraknie inspirujących historii i podpowiedzi, jak można taką przygodę zacząć. Rozmówczyniami Filipa Jędrucha będą: Katarzyna Kończalska, Software Developement Manager w zespole Artificial General Intelligence – LLM Inference Engine, działająca też w grupach Amazon Women in Engineering i Glamazon oraz Katarzyna Grelewicz, uczestniczka tegorocznej edycji programu „Girls Do Engineering”.
W przyszłym tygodniu staruje Restaurant Week, czyli doskonale znany już festiwal kulinarny. W ramach akcji kilkadziesiąt restauracji z Trójmiasta przygotowało specjalne menu. Potraw będzie można próbować przez pięć tygodni. Czym zaskoczy tegoroczny, wiosenny Restaurant Week? O tym godz. 13:10 opowiedzą goście Eweliny Potockiej w audycji „Gotuj się na weekend”.
O najsłynniejszej gdańskiej szkole, dzisiejszym Muzeum Narodowym, w „Tajemnicach Pomorza” opowie Beata Sztyber. Historia tego miejsca zaczynała się od franciszkanów w średniowieczu. Mieścił się tam klasztor, później gimnazjum. O tajemnicach budynku będzie można posłuchać po 18:00. Zaprasza Daniel Wojciechowski.
hb