Dziś pedagodzy w całej Polsce świętują Dzień Edukacji Narodowej, lepiej znany jako Dzień Nauczyciela. Na Pomorzu święto to obchodzi blisko 28 tysięcy osób. W dniu święta nauczycieli sprawdzamy, czy ten zawód to ciężki kawałek chleba. Brak podwyżek, ciężkie warunki pracy i odebrany w Nowej Karcie Nauczyciela przywilej przejścia na emeryturę już po 30 latach pracy. Na to głównie skarżą się nauczyciele w Polsce. Pedagodzy uważają również, że ich zawód jest bardzo niepewny ze względu na coraz częstsze zamykanie szkół i regularne zmniejszanie liczby nowych uczniów. Niezadowolenie wśród pracowników oświaty staje się coraz bardziej widoczne, czego wyrazem była ostatnio akcja wywieszenia banera z polstulatami na budynku Solidarności przy Wałach Piastowskich w Gdańsku.
Zawód nauczyciela wiąże się z wielką odpowiedzialnością, przez co, zdaniem wielu ekspertów i samych zainteresowanych, nie należy do łatwych. Z drugiej strony mamy tych, którzy twierdzą, że zawód nauczyciela w Polsce w porównaniu z innymi jest za bardzo uprzywilejowany. Chodzi na przykład urlop wypoczynkowy przysługujący pedagogom. Rocznie to 47 dni, głównie w okresie wakacji letnich i zimowych. Dla porównania, urlop przysługujący osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę to 20 dni dla pracowników zatrudnionych krócej niż dziesięć lat, lub 26 dni jeśli osoba pracuje dłużej.
Nauczyciele mogą również korzystać z innej formy wolnego, zarezerwowanej również m.in. dla sędziów, prokuratorów oraz policjantów. Chodzi o „urlop na poratowanie zdrowia”. Może on potrwać maksymalnie rok, a dotyczy osób, które przepracowały co najmniej 20 lat. Decyzję o takiej formie urlopu podejmuje lekarz medycyny pracy w przypadku m.in. chorób spowodowanych przez warunki pracy.
Pracownikom oświaty do 2008 roku przysługiwała także szybsza emerytura, już po 30 latach pracy. Po zmianach przepisów, część nauczycieli spełniająca określone warunki, może się dziś starać o świadczenie kompensacyjne, które przyznawane ma być do roku 2032.
Dzień Nauczyciela został ustanowiony, aby upamiętnić powstanie Komisji Edukacji Narodowej 14 października 1773 roku. W tym dniu najlepszych pedagogów odznaczać będzie minister edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostowska. Oprócz tego, nagrody wręczą kuratorzy, władze samorządowe i dyrektorzy placówek oświaty. Osobiście, za wykonywaną pracę nauczycielom podziękują również uczniowie. Pomimo zaplanowanych na dzisiaj uroczystości, Dzień Nauczyciela nie jest wolny od zajęć dydaktycznych.