Gościem Studia Słupsk był dziś Krzysztof Cieszyński rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na naszej antenie mówił między innymi o tym, że do świąt wypłacone zostaną pierwsze 13-tki, także o tym, jak nie dać się oszukać na pracownika ZUS-u oraz o darmowej rehabilitacji.
– 13 emerytury jeszcze w tym tygodniu. Dodatkowe świadczenie roczne przysługuje wszystkim, którzy na 31 marca będą mieli prawo do wypłaty emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego. Dotyczy to więc uprawionych do emerytury pomostowej. W tym roku 1 kwietnia jest dniem świątecznym, więc wypłata trzynastki będzie wcześniej -informuje Krzysztof Cieszyński regionalny rzecznik prasowy ZUS w Gdańsku. -„Trzynastki” będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury, która obowiązuje od 1 marca. W tym roku to 1780,96 zł brutto. Świadczenie nie podlega potrąceniom i egzekucjom, nie jest też wliczane do limitu dochodu – dodaje.
Osoby aktywne zawodowo, których stan zdrowia grozi utratą zdolności do pracy, mogą wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o skierowanie na rehabilitacje. W ubiegłym roku skorzystało z niej ponad 2800 mieszkańców Pomorza.
– Ta forma prewencji rentowej przynosi wymierne efekty i mimo przebytych urazów czy ciężkich chorób wiele osób może kontynuować karierę zawodową.
Program bezpłatnej rehabilitacji skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, którym z powodu przebytej choroby lub urazu grozi utrata zdolności do pracy, ale rokują jej odzyskanie po odbyciu rehabilitacji. Chodzi o to, by zawczasu przeciwdziałać pogarszającemu się stanowi zdrowia – informuje Krzysztof Cieszyński. – O skierowanie mogą wystąpić osoby, które pracują zawodowo, a także te, które pobierają zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy. – Wniosek o rehabilitację wypełnia lekarz, u którego leczy się ubezpieczony. Osoba, której wniosek dotyczy, może go złożyć w dowolnej placówce ZUS lub wysłać pocztą. Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej – dodaje.
O tym więcej tutaj, posłuchaj:
Joanna Merecka-Łotysz/ar