Przeziębienie, ból brzucha, gorączka. Choroba nie wybiera. Możesz poczuć się gorzej w nocy, w weekend lub w czasie świąt. Wtedy Twój lekarz rodzinny nie przyjmuje. Gdzie zatem skorzystasz z pomocy medycznej? Warto wybrać najbliższą placówkę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Są one otwarte całodobowo w weekendy i święta.
Nie jest potrzebne skierowanie i wcześniejsza rezerwacja. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego potrzebujący pomocy zostanie przyjęty w każdej placówce Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.
NOCNA OPIEKA ZDROWOTNA – CZYLI CO?
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. W jej ramach dyżurujący lekarz udzieli porady:
– w warunkach ambulatoryjnych
– telefonicznie
– w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu.
Natomiast pielęgniarka udzieli świadczeń medycznych:
– w warunkach ambulatoryjnych
– w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu pacjenta.
KIEDY SKORZYSTAĆ Z TAKIEJ POMOCY?
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystasz w razie: nagłego zachorowania; nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia; istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy; gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia; zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej; infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką; bólów brzucha, nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych; bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych; biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.
Szczegółowe informacje oraz wykaz placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w województwie pomorskim można znaleźć na stronie >>> KLIKNIJ TUTAJ.
raf