Gdański Festiwal Muzyczny jest cyklicznym, międzynarodowym projektem realizowanym od 2008 roku w wyniku konkursu ogłoszonego przez Miasto Gdańsk. Jego celem jest popularyzacja polskiej i światowej kultury muzycznej z uwzględnieniem muzyki powstałej w Gdańsku lub dla Gdańska zarówno dawnej jak i współczesnej. Gdański Festiwal Muzyczny 2024 zaplanowano między 10 a 18 maja br.
Projekt wykorzystuje działania interdyscyplinarne oraz uwzględnia w programie nie tylko muzykę poważną w szerokim tego określenia znaczeniu ale również jazz i sztukę nowych mediów poszerzając tym samym grono jego odbiorców. Każda edycja Festiwalu to kilkanaście koncertów w Gdańsku oraz koncerty w Gdańskim Okręgu Metropolitalnym co czyni go jednym z największych i najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń w Polsce Północnej. Potwierdza to zarówno zainteresowanie publiczności jak i występujących na Festiwalu artystów, dla których udział w Gdańskim Festiwalu Muzycznym staje się ważnym elementem kariery. Do tej pory odbyło się 16 edycji Festiwalu. Publiczność miała okazję spotkać się z artystycznymi kreacjami solistów, zespołów kameralnych i orkiestr o światowej renomie jak m.in.: Dang Thai Son, Nikolaj Demidenko, Ingolf Wunder, Giuliano Carmignola, Maxim Vengerov, Piotr Anderszewski, Carolyn Samson, Stefania Toczyska, Siergiej Nakariakov, Mischa Maisky, Christian Zacharias, Rafał Blechacz, Gidon Kremer, Jan Lisiecki, Bomsori Kim, Camille Thomas, Alexandre Kantorow, Eric Lu, Emerson String Quartet, Orkiestra Filharmonii Moskiewskiej, Orkiestra Słowackiej Filharmonii Narodowej w Bratysławie, Orkiestra Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie, St-Petersburg Camerata, Słowacka Orkiestra Kameralna Bohdana Warchala. Orkiestry barokowe: Orchestra of the Eighteenth Century, Akademie für Alte Musik Berlin, Neue Dusseldorfer Hofmusik, Ensemble Sans Souci Berlin, Il Gardelino, Collegium Marianum. Zespoły wokalne: Collegium Vocale Gent, Cappella Amsterdam, Chór Filharmonii w Mińsku.
W roku 2023 wystąpili m.in: laureatka ostatniego Konkursu im. H. Wieniawskiego – Meruert Karmenova, dwoje laureatów jednego z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie – Konkursu im.Van Cliburna w USA, laureat I nagrody ostatniego konkursu w Leeds Alim Beisembayev oraz zwycięzcy Międzynarodowego konkursu im.J.Bramsa ( 2022) – Heathcliff Trio.
Każda edycja Festiwalu, to także koncerty z udziałem najwybitniejszych artystów polskich – dotyczy to zarówno solistów jak i dużych orkiestr symfonicznych. Podczas każdej edycji realizowane są również wspólne projekty artystów gdańskich.
W maju 2024 roku minie 200 lat od prawykonania IX Symfonii Beethovena i wykonanie tego dzieła będzie ważnym elementem 17 edycji. Wystąpi również legendarny francuski pianista Alexandre Tharaud. Gwiazdą koncertu inauguracyjnego będzie laureat Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. A.Rubinsteina w Tel Awiwie – Daniel Ciobanu. Pojawi się również laureat V Bałtyckiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego – Borun Li.
Wydarzeniem będzie Gala Operowa z udziałem stypendystów sic itur ad astra foundation z Lichteinsteinu oraz koncert poświęcony pamięci twórcy gdańskiej szkoły gdańskiej szkoły pianistycznej – prof. Zbigniewa Śliwińskiego.
Zgodnie z tradycją Festiwalu nie zbraknie muzyki polskiej. Usłyszymy m.in Mszę Feliksa Nowowiejskiego oraz utwory Henryka Wieniawskiego w opracowaniu na Trio Jazzowe i Orkiestrę.