Od pierwszego stycznia 2025 roku każda umowa zlecenie będzie ozusowana. Wprowadzenie zmiany w życie jest jednym z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. Obecnie osoby, które pracują jednocześnie na podstawie kilku umów, mają ozusowaną jedną umowę zlecenie. Nowe rozwiązanie zapewni emerytury osobom pracującym na zlecenia – mówił w audycji „Ludzie i Pieniądze” Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– Na umowach zlecenie, umowach o dzieło czy na samozatrudnieniu są osoby, które nie zarabiają dużych pieniędzy. Ich nie stać na to, żeby odkładać na emeryturę. Państwo będzie musiało się o nich zatroszczyć – wyjaśniał Przemysław Sztandera.
– Ci, którzy od tych etatów nie mają ucieczki i miesiąc w miesiąc odkładają ciężkie pieniądze, finansują ten system i tych, którzy trochę beztrosko podchodzą do przyszłości na emeryturze – dodawałą Wioletta Kakowska-Mehring, dziennikarka portalu Trójmiasto.pl.
– Obowiązkiem państwa jest zapewnienie ubezpieczeń społecznych na minimalnym poziomie – precyzował kapitan Tadeusz Hatalski, prezes Polskiego Ratownictwa Okrętowego.
TECHNOLOGIA NA MORZU
Czy branża morska jest gotowa na sztuczną inteligencję i cyfrowe technologie? Jakie wynikają z tego szanse i zagrożenia? Między innymi na te pytania odpowiedzą uczestnicy Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, które 18 kwietnia odbędzie się w Gdańsku.
– Od nowoczesnych rozwiązań cyfrowych nie ma ucieczki. Zaczęły się pojawiać jakieś dwa lata temu i bardzo prężnie się rozwijają. Gospodarka morska nie ma ucieczki od sztucznej inteligencji, chociażby przez statki autonomiczne, kontrolę łączności, cyberbezpieczeństwo wszystkich obiektów morskich. Nie mówimy tu tylko o statkach czy portach, ale również o platformach wiertniczych czy farmach wiatrowych – mówił Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Forum odbędzie się w centrum konferencyjnym Muzeum II Wojny Światowej. Organizatorem jest między innymi PSSE.
Posłuchaj całej audycji:
pb