Czy to koniec politycznych sporów między klubem Wszystko dla Gdańska i Koalicją Obywatelską w Gdańsku? Jak będzie układała się współpraca między dwoma największymi ugrupowaniami w radzie miasta? O godzinie 8:30 na te pytania odpowie „Gość Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie wiceprezydent Piotr Grzelak, prezes Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska. Joanna Stankiewicz zapyta go także o projektowaną nową linię tramwajową do Wrzeszcza oraz o uruchomienie spalarni odpadów.
W audycji „Samorządowy Piątek Radia Gdańsk” po godzinie 9:00 gościć będziemy kościerskich radnych: Mateusza Hołdysa (Koalicja dla Kościerzyny), Michała Majewskiego (Moje Miasto) i Tomasza Dargacza (Prawo i Sprawiedliwość). Grzegorz Armatowski spyta ich o plany na rozpoczynającą się kadencję.
Po godzinie 10:00 zapraszamy na specjalne wydanie audycji „Ludzie i Pieniądze”, która tym razem będzie nadawana na żywo z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie zorganizowana zostanie konferencja „Polska w Unii Europejskiej 2004-2024. Współpraca, osiągnięcia i wyzwania”. Na miejscu znajdzie się również mobilne studio Radio Gdańsk, w którym Kuba Kaługa porozmawia z zaproszonymi gośćmi.
Jak prowadzić portal internetowy, który odnosi sukcesy? Co znaczy „sukces” w tym kontekście i czy warto zakładać nowe serwisy? A może w internecie już wszystko jest? Po godzinie 11:00 odpowiedzi padną w audycji „Świat Nowych Mediów”. Filip Jędruch porozmawia z Sebastianem Łubikiem, redaktorem naczelnym portalu Daily Web.
Gościem audycji „Gotuj się na Weekend” po godzinie 13:00 będzie zaś Mateusz Ciołko, kucharz i szef kuchni. Rozmówca Eweliny Potockiej nie pochodzi z Pomorza, ale Trójmiasto zawsze go fascynowało, a w zeszłym roku zdecydował się na przeprowadzkę z Lublina i razem z wybranką serca zamieszkał w Gdyni.
W audycji „Tajemnice Pomorza” po godzinie 18:00 Daniel Wojciechowski ujawni sekrety niewielkiego kościoła, który mieści w sobie całą historię Gdańska: krypty, ogromny, podwieszony pod sufitem obraz, freski i jedyny złoty herb grodu nad Motławą, a do tego pozostałości organów i… ławki pochodzące z innej znanej gdańskiej świątyni. Rafał Michalak, proboszcz polskokatolickiej parafii Bożego Ciała w Gdańsku, opowie o swojej świątyni – jednej z tych, które stosunkowo niewiele ucierpiały podczas II wojny światowej.
Po godzinie 21:00 Marzena Bakowska zaprosi naszych słuchaczy na „Wspólne Czytanie z Radiem Gdańsk”. Tym razem sięgnie po „Kryptę” – ostatnią monografię profesora Zbigniewa Majchrowskiego wydaną za jego życia. Jej rozmówczynią będzie Katarzyna Dudzic-Grabińska, która na 18 maja przygotowuje wspólne czytanie książki dotyczącej teatralnego życia arcydramatu Adama Mickiewicza.
Pół godziny później – po godzinie 21:30 – Marzena Bakowska w audycji „Strefa Historii” przybliży wystawę czasową „Polski Gdańsk 1928. Teka graficzna Jana Gumowskiego”, organizowaną przez Muzeum Narodowe w Gdańsku w oddziale Zielona Brama. W przededniu otwarcia ekspozycji opowie o niej kurator – profesor Jacek Friedrich.
MarWer