Pomogą w ugaszeniu pożaru, walce z powodziami czy przeciwdziałaniu suszy. W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku trwa konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym”. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, przyznaje, że satelity stanowią dziś podstawę bezpieczeństwa militarnego i pomagają zapobiegać wielu katastrofom.
Dzięki satelitom jesteśmy w stanie zapobiec wielu kryzysom, te urządzenia oddają też nieocenioną pomoc w skutecznych działaniach służb ratunkowych.
– Przede wszystkim satelity, które służą do obserwowania ziemi i robią fotografie obszarów, zarówno optyczne, jak i radarowe (a radar widzi przez chmury oraz widzi w nocy), dostarczają nam informacji o tym, co się dzieje; co się dzieje przy naszych granicach, ale też co się dzieje w naszych wodach, czy nie ma jakichś zjawisk atmosferycznych, które zagrażają naszym uprawom. Kiedy jest pożar lasu, satelity mówią nam, gdzie straż pożarna może jeszcze dojechać, gdzie się pali. Te wszystkie dane satelitarne stanowią ogromną pomoc i podstawowe narzędzie dla wszystkich służb ratunkowych – powiedział Grzegorz Wrochna.
Widzimy coraz większą implementację nowoczesnych technologii do struktur państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Ostatnio mogłem zaobserwować duży rozwój doposażenia choćby w drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne wyposażone czy to w kamery, czy też w kamery termowizyjne, które są w stanie kierującemu działaniami (podczas np. pożaru wielkopowierzchniowego) dac dużo precyzyjniejszy obraz skali zdarzenia i tego, w jakim kierunku zdarzenie się rozprzestrzenia, co z kolei pozwala sprawniej i szybciej podejmować decyzje – dodał brygadier Rafał Konieczny, zastępca lubuskiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej.
POLSKA NIE MA SATELITY, ALE PRACE TRWAJĄ
Grzegorz Wrochna zwrócił też uwagę na znaczenie danych zbieranych przez satelity oraz łączności satelitarnej w kontekście obronności kraju.
– Wszyscy widzimy, co się dzieje w Ukrainie. To właśnie dzięki temu, że wojska ukraińskie mają informacje od satelitów z wielu państw na temat wojsk rosyjskich, mogą skutecznie się bronić. Dzisiaj wojen nie wygrywa się już masą sprzętu i siłą ognia, tylko ilością i precyzją informacji – powiedział.
Polska nie ma jeszcze własnej satelity, ale już niedługo ma się to zmienić.
– Możemy korzystać do celów cywilnych z unijnego systemu Copernicus. Są tu satelity komercyjne, możemy kupować dane, ale budujemy też własne zasoby. Ministerstwo Rozwoju i Technologii w ubiegłym roku podpisało umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na nadzorowanie budowy satelitów do obserwacji Ziemi przez polskie firmy – wyjaśnił prezes Wrochna.
Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbywa się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i potrwa do jutra. Głównym organizatorem tego wydarzenia jest Polska Agencja Kosmiczna.
POSŁUCHAJ MATERIAŁU NASZEGO REPORTERA:
Oskar Bąk/raf