Żeglarska Parada Świętojańska, seanse w Planetarium Uniwersytetu Morskiego, Cudawianki, Dzień Marynarki Wojennej i spektakle z morzem w tle. To tylko kilka z wielu atrakcji, które czekają na miłośników morskich klimatów. Od 21 czerwca do 30 czerwca w Gdyni odbędzie się Święto Morza. Zapraszamy na wspólne świętowanie. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie.
Po raz pierwszy święto marynarzy, portowców, żeglarzy, rybaków, stoczniowców i innych osób związanych z morzem zostało zorganizowane w 1932 roku i odniosło ogromny sukces. 92 lata temu wydarzenie to przyciągnęło aż 100 tysięcy osób z całego kraju. W 2013 roku Gdynia postanowiła je reaktywować, a ponieważ co roku spotyka się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem, Święto Morza na stałe wróciło do kalendarza gdyńskich imprez.
Lato zaczyna się #wGdyni
Tegoroczne świętowanie, które startuje 21 czerwca, zbiega się z kalendarzowym początkiem lata, a także zakończeniem roku szkolnego. To idealny moment, aby podczas Święta Morza celebrować początek letnich wakacji. Tym bardziej że w ciągu 10 dni – do 30 czerwca miasto będzie tętnić atrakcjami związanymi ze wszystkim, co na wodzie. Będziemy podziwiać, cieszyć się tym, co morze oferuje, jakie stwarza nam możliwości i co daje nam na co dzień. Czekają nas uroczyste spotkania, wydarzenia artystyczne i sportowe, przypłyną i zaprezentują się różne morskie jednostki, nie zabraknie również innych marynistycznych atrakcji.
Łącznie na pasjonatów morza, kultury, sportu czy innych okołomorskich aktywności czekać będzie ponad 40 różnorodnych, ogólnodostępnych wydarzeń. Odbywać się będą m.in. w nadmorskich przestrzeniach miasta, ale także w placówkach kulturalnych i muzeach, obiektach naukowych uczelni wyższych czy innych miejskich plenerach związanych z morską tożsamością Gdyni.
– Zapraszam do radosnego, wspólnego świętowania. Na mieszkańców i turystów czeka moc atrakcji przygotowanych przez Miasto Gdynię i partnerów. Święto Morza rozpoczniemy od złożenia wieńca na morzu w hołdzie osobom, które zginęły na wodach, a potem odbędą się pokazy ratownicze na morzu, Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej, a z 21 na 22 czerwca biegacze spróbują swoich sił w Nocnym Biegu Świętojańskim. W niezwykle bogatym programie znalazły się regaty, spektakle na Scenie Letniej na Plaży, warsztaty modelarskie czy nauka pływania na SUP. Podczas Święta Morza każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno pasjonaci kultury, ale też aktywnego spędzania czasu – mówi koordynatorka obchodów Joanna Zielińska, radna Gdyni.
Ogromną popularnością cieszy się parada żeglarska. – To widowiskowe wydarzenie organizuje Pomorski Związek Żeglarski. W tegorocznej Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która przepłynie z Gdańska do Gdyni weźmie udział ponad setka jachtów i żaglowców – informuje radna.
– Zwieńczeniem obchodów Święta Morza będzie Dzień Marynarki Wojennej. 30 czerwca zapraszamy na piknik marynarki, a także na zwiedzanie okrętów. Oddany zostanie również świąteczny salut armatni – dodaje Joanna Zielińska.
Regaty, uroczystości, koncerty i wystawy
Świętowanie rozpocznie się w piątek, 21 czerwca od uroczystego i symbolicznego złożenia wieńców na morzu. W ten sposób przedstawiciele miasta i innych instytucji składają hołd tym, którzy odeszli „na wieczną wachtę”. Tego samego dnia odbędą się pokazy ratownicze na morzu, rozpocznie się wystawa samochodów zabytkowych, Uniwersytet Morski zaprosi na seanse w Planetarium, na Darze Pomorza odbędzie się Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej, a na wodach Zatoki będą się ścigać jachty o Puchar Marynarki Wojennej. Z 21 na 22 czerwca odbędzie się Nocny Bieg Świętojański.
Każdy kolejny dzień oferuje więcej możliwości, które przypadną do gustu zarówno młodszym, jak i starszym miłośnikom morza. 22 czerwca rozpoczną się Cudawianki (z wyplataniem wianków i strefą foodtruck). Dla fanów żeglarstwa przygotowano nie lada gratkę, czyli VIII Żeglarską Paradę Świętojańską, a w sobotę odbędzie się inauguracja 28. Sceny Letniej na plaży w Orłowie. Widzowie będą mogli obejrzeć premierowy spektakl „Przybora. Kabaret Metapsychiczny”.
Poza tym w ciągu 10 dni trwania Święta Morza można będzie wziąć udział w licznych wystawach, seansach i spacerach: m.in. Przystanek Hobby zaprasza na wystawę i warsztaty modelarskie, Muzeum Miasta Gdyni na wystawę i spacery, a Muzeum Marynarki Wojennej na seans filmu pt. „Najwyższy dzień”. W Marinie Yacht Park 24 czerwca o godz. 12.00 odsłonięta zostanie rzeźba psa Baltica, który okazał się wilkiem morskim, a o godz. 13.00 na Cmentarzu Witomińskim nastąpi odsłonięcie nowego pomnika nagrobnego kpt. Mar. Jerzego Błeszyńskiego – dowódcy legendarnego pociągu pancernego „Smok Kaszubski”, który poległ w 1939 r. 29 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego zostanie odsłonięta tablica Włodzimierza Głowackiego, jachtowego kapitana żeglugi wielkiej, jednego z największych popularyzatorów żeglarstwa w Polsce.
Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę czerwca obchodzony jest Dzień Marynarki Wojennej, który rozpocznie się o godz. 8.00 od podniesienia wielkiej gali branderowej na okrętach, a o godz. 12.00 zostanie oddany salut świąteczny z ORP Błyskawica. Tego dnia przygotowano do zwiedzania okręty MW, odbędzie się także piknik marynarski.
Zapraszamy również na Jarmark Morski, wizyty wycieczkowców, szlak kulinarny, foto spacer oraz naukę pływania na SUP.
Zachęcamy do korzystania z aplikacji na smartfony (kod QR), w której znajduje się aktualizowany na bieżąco program wydarzenia.
Szczegóły: www.gdynia.pl/swietomorza oraz www.facebook.com/swietomorza/