8 lipca 2024 r. /poniedziałek/ o godz. 18.00 w Galerii ZPAP przy ul.Mariackiej 46/47 w Gdańsku zostanie otwarta wystawa grafiki Janiny Karczewskiej-Koniecznej połączona z jubileuszem 65-lecia twórczości artystycznej i 90. urodzin.
Relacja z otwarcia wystawy oraz wywiad z artystką będzie dostępna na stronie internetowej www.zpap-gdansk.pl i w mediach społecznościowych.Wystawa czynna od 8 lipca do 7 sierpnia 2024 r., od poniedziałku do piątku, w godz. 11.00-17.00.
JANINA KARCZEWSKA-KONIECZNA
Urodziła się w Gdyni 29 maja 1934 r. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. W latach 1952-59 studiowała w PWSSP w Sopocie, a następnie w Gdańsku. Po otrzymaniu w 1954 r. przez szkołę nowej siedziby w Gdańsku), w Sopocie nadal nauczano przez jakiś czas ceramiki i rzeźby. Studiowała pod kierunkiem prof. Krystyny Łady-Studnickiej, prof. Teresy Pągowskiej oraz prof. Witolda Frydrycha. Zdobyła dyplom z wyróżnieniem w 1959 r., w pracowni malarstwa prof. Piotra Potworowskiego, a specjalizację z ceramiki u prof. Hanny Żuławskiej oraz z grafiki u prof. Zygmunta Karolaka. Miała możliwość zapoznać się ze sztuką rzeźby w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego oraz podczas plenerów prowadzonych przez prof. Wiśniewskiego i prof. Annę Pietrowiec. Tworzyła także razem z mężem, rzeźbiarzem i ceramikiem Stanisławem Koniecznym, Podobnie jak jej mąż, Stanisław Konieczny, przez wiele lat była związana z założonymi przez Hannę Żuławską Artystycznymi Warsztatami Ceramicznymi w Kadynach. W kolejnych latach tworzyła cykle tematyczne poświęcone muzyce, baletowi, egzotycznej faunie i florze morskiej. Po roku 1980 zajmowała się również rzeźbą sakralną. Brała udział w wielu edycjach Międzynarodowego Biennale Ceramiki Artystycznej w Vallauris (Francja), otrzymując wiele nagród i wyróżnień, m.in. I nagrodę de L’association Français d’Action Artistique, którego honorowym przewodniczącym był Pablo Picasso (1970). Artystka uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. we Włoszech, Francji, Kanadzie Jej działa znajdują się w zbiorach Instytutu Jana Pawła II w Rzymie, w Muzeum Narodowym w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu, w kolekcjach MKiDN oraz PAN.
Dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.