We wtorki, w popołudniowym Studiu Słupsk Radia Gdańsk dyskutujemy o tym, jak wrócić do formy po chorobach i urazach. W audycji „Na zdrowie” nasi goście, lekarze i fizjoterapeuci, odpowiadają na pytania dotyczące najczęstszych dolegliwości, podpowiadają, jak wyleczyć się w domowych warunkach i zachęcają do udziału w nowych, ciekawych projektach.
Gościem audycji była pediatra dr Joanna Jankowska-Folusiak oraz Natalia Modzelewska. Na naszej antenie mówił o pierwszych dniach malucha w domu, pierwszej wizycie u pediatry i szczepieniach.
– Wizyta patronażowa u pediatry ma na celu sprawdzenie, czy proces adaptacji noworodka do życia przebiega prawidłowo. Pediatra ocenia stan zdrowia dziecka, sprawdza efektywność karmienia, sposób pielęgnacji i omawia z rodzicami plan szczepień. Podczas pierwszej wizyty pediatra zbada i osłucha dokładnie dziecko, oceni wielkość ciemiączka, sprawdzi też jego wagę, wzrost oraz obwód klatki piersiowej i główki. Oceni rozwój fizyczny i ruchowy dziecka. Pierwsze wizyty u pediatry odbywają się pomiędzy 4-6 tygodniem życia dziecka – informuje dr Joanna Jankowska-Folusiak.
– W praktyce wizyta patronażowa to zbiór kilku odwiedzin dziecka. Jeszcze przed odwiedzinami lekarza pediatry, do dziecka przychodzi położna lub pielęgniarka środowiskowa, aby pomóc rodzicom w opiece nad noworodkiem i sprawdzić, czy podstawowe czynności takie jak karmienie piersią, czy przewijanie, wykonywane są prawidłowo. Pielęgniarka środowiskowa przychodzi także w celu sprawdzenia warunków mieszkaniowych, czy dziecku nie dzieje się krzywda, czy w domu nie ma przemocy, dokumentację dziecka, sytuację społeczną rodziny, stan higieny dziecka i domu, w którym na co dzień przebywa dziecko i przede wszystkim stanu zdrowia malucha – mówi Natalia Modzelewska pielęgniarka środowiskowa.
Posłuchaj rozmowy:
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące sfery medycznej lub jeśli jakieś zagadnienia bywają niejasne – zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym slupsk@radiogdansk.pl lub j.merecka@radiogdansk.pl.
Joanna Merecka-Łotysz/ar