Osoby pracujące legalnie w Niemczech mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. W jaki sposób go uzyskać? Kiedy mija termin złożenia dokumentów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
ZWROT PODATKU Z NIEMIEC – JAK UZYSKAĆ?
Jak wspomniano we wstępie, osoby, które pracowały legalnie w Niemczech, mogą ubiegać się o zwrot podatku dochodowego za swoją pracę. Podstawą w tym przypadku jest odprowadzanie przez ich pracodawców zaliczek na podatek dochodowy. Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec? Otóż, należy w tym celu rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym, czyli złożyć roczne zeznanie podatkowe. Dokument wypełnia się w oparciu o karty podatkowe Lohnsteuerbescheinigung otrzymane od wszystkich pracodawców z danego roku podatkowego. Osoby, które centrum swoich interesów życiowych posiadają w Polsce, muszą pamiętać jednak o tym, by najpierw rozliczyć się z polskim urzędem skarbowym. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule dostępnym pod linkiem: https://www.decret.pl/zwrot-podatku-z-niemiec/.
W JAKIM TERMINIE NALEŻY ROZLICZYĆ SIĘ Z NIEMIECKIM URZĘDEM SKARBOWYM?
W celu uzyskania zwrotu podatku z Niemiec należy rozliczyć się z tamtejszym urzędem skarbowym, czyli złożyć roczne zeznanie podatkowe. Do kiedy należy to uczynić? Otóż, standardowy termin złożenia dokumentów upływa 31 lipca roku następującego po zakończonym roku podatkowym. Istotne może być jednak to, że zazwyczaj niemiecki urząd skarbowy wydłuża maksymalny termin, a potwierdzeniem może być przesunięcie maksymalnej daty składania zeznań podatkowych za 2023 rok aż do 2 września 2024 roku. Dla osób pracujących w Niemczech w przeszłości kluczowe może być także to, że istnieje możliwość uzyskania zwrotu podatku z Niemiec za cztery poprzednie lata podatkowe. Obecnie będzie to zatem nie tylko 2023, ale również 2022, 2021 i 2020 rok. Wysokość uzyskanego zwrotu będzie natomiast uzależniona nie tylko od osiąganych przez podatnika dochodów, ale również przysługujących mu ulg i odliczeń podatkowych.
KTO MUSI ZŁOŻYĆ ZEZNANIE PODATKOWE W NIEMCZECH?
Rozliczenie podatku w Niemczech to nie tylko możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconych zaliczek, ale w przypadku wielu osób również obowiązek, który podlega karze. Zgodnie z przepisami rozliczenie się z niemieckim urzędem skarbowym jest obligatoryjne dla osób, które:
• zostały zaliczone do III lub IV klasy podatkowej;
• uzyskiwały dochody z Niemiec od kilku pracodawców i nie zostały one objęte zryczałtowanym opodatkowaniem;
• miały dochody, które nie pochodziły z wynagrodzeń wyższe niż 410 euro w ciągu roku/ pobierały świadczenia socjalne (np. różnego rodzaju zasiłki) przekraczające tę kwotę;
• pobierają Kindergeld, czyli niemiecki zasiłek na dzieci;
• pobierały niemiecki zasiłek dla bezrobotnych, będąc w związku małżeńskim, przy założeniu że jedno z małżonków było zaliczone do V lub VI klasy podatkowej w Niemczech;
• prowadziły w Niemczech tzw. Gewerbę, czyli jednoosobową działalność gospodarczą.
Podsumowując, należy stwierdzić, że uzyskanie zwrotu podatku z Niemiec to możliwość otrzymania dodatkowych środków przez osoby, które pracowały tam legalnie. Kwota zwrotu uzależniona jest zarówno od uzyskiwanych dochodów, jak i ulg przysługujących podatnikowi.
Artykuł sponsorowany