Stworzyła zespół baletowy w Operze Bałtyckiej i szkołę, która przekształciła się w Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Gdańsku. 28 stycznia 2015 r. obchodziłaby setne urodziny i w tym właśnie dniu szkole nadano imię Janiny Jarzynówny – Sobczak. W Operze Bałtyckiej przygotowano koncert jej dedykowany. Janina Jarzynówna Sobczak stworzyła około 40 spektakli baletowych. Najsłynniejsze to m.in. Niobe, Cudowny Mandaryn i Pancernik Potiomkin oraz Tytania i osioł. I właśnie duet z baletu „Tytania i osioł” przygotowano na urodzinowy koncert. Rekonstrukcją duetu w choreografii twórczyni gdańskiego baletu zajął się Janusz Wojciechowski, który wraz z Alicją Boniuszko byli jednymi z najbardziej utalentowanych tancerzy Jarzynówny – Sobaczk. Jako soliści w duecie wystąpią Beata Giza i Filip Michalak z Bałtyckiego Teatru Tańca. Scenografię do słynnej etiudy przygotowali Łucja i Brunon Sobczakowie – syn i synowa profesor choreografki.
Rodzina i przyjaciele Jarzynówny – Sobaczk oraz dyrekcja gdańskiej „baletówki” zabiegali, aby w setną rocznicę urodzin nadano jej imię szkole. Dyrektor Bronisław Prądzyński w wywiadzie dla Radia Gdańsk podkreślił, że poznał profesor w 1953 roku, był jej tancerzem przez 14 lat, a później… jej szefem. – Była damą polskiego baletu. Jej wielkość jako choreografa polegała na tym, że proponowała, a tancerz sam wymyślał. I ten sposób miała tancerzy, którzy przygotowywali kreacje z wewnętrznego przekonania.
W czasie koncertu w Operze Bałtyckiej zaprezentują się uczniowie „baletówki” w programie inspirowanym twórczością swej patronki. Odbędzie się również premiera pamiątkowego albumu „W stulecie urodzin Janiny Jarzynówny-Sobczak”. Autorką tekstu jest Barbara Kanold.
Mszę w intencji zmarłej 11 lat temu choreografki i tancerki odprawił rano arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski w kościele p/w św. Krzyża przy ulicy Mickiewicza w Gdańsku.
Wspomnienie o Janinie Jarzynównie – Sobczak w środę o godz. 22:00 w audycji dokumentalnej Anny Rębas „Matka Anioł”.