W każdą środę w popołudniowym Studiu Słupsk Radia Gdańsk dyskutujemy o tym, jak wrócić do formy po chorobach i urazach. W audycji „Na Zdrowie” nasi goście, lekarze i fizjoterapeuci odpowiadają na pytania dotyczące najczęstszych dolegliwości, podpowiadają, jak wyleczyć się w domowych warunkach i zachęcają do udziału w nowych, ciekawych projektach.
Gościem audycji był dr Karol Kołatka, specjalista ortopedii i traumatologii. Na naszej antenie wyjaśniał, na czym polega i jak się wykonuje badanie bioder u niemowląt.
– Na badanie USG stawu biodrowego niemowląt należy się zgłosić w okolicy szóstego tygodnia życia malucha. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne, nieszkodliwe dla dziecka. Pozwala na obrazową ocenę stawu biodrowego. Badanie trwa średnio 10-15 minut. Lekarz rozsmarowuje specjalny żel na skórze w obszarze, który będzie badany. Żel ma za zadanie ułatwić przesuwanie głowicą po ciele. Następnie przykłada głowicę do skóry w okolicy stawu biodrowego – poinformował dr Kołatka. – Dysplazja, czyli niestabilność w obrębie stawu biodrowego, objawia się przeskakiwaniem kości biodrowej wyczuwalnym podczas zginania, odwodzenia i przywiedzenia nóżek. W miarę rozwoju dziecka i zwiększania jego siły mięśniowej kość udowa zaczyna przesuwać się poza obręb panewki, doprowadzając do zwichnięcia. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć – dodał.
W Słupsku bezpłatne badanie bioder wykonać można w Poradni Preluksacyjnej SPMZOZ. Wykonywane są w ramach programu polityki zdrowotnej Miasta Słupska pn. „Program wczesnego wykrywania dysplazji stawów biodrowych na lata 2022-2031″.
Posłuchaj rozmowy:
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące sfery medycznej bądź jeśli jakieś zagadnienia bywają niejasne, zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym slupsk@radiogdansk.pl lub j.merecka@radiogdansk.pl.
Joanna Merecka-Łotysz/mk