Kiedy Prawo i Sprawiedliwość zaprezentuje kandydata w wyborach prezydenckich? Czy wśród proponowanych osób będzie przedstawiciel Pomorza i czy ma szanse na walkę? Jak groźba utraty subwencji dla PiS wpłynie na sytuację w partii? Między innymi na te pytania o godz. 8:30 odpowie „Gość Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie Kazimierz Koralewski, gdański radny z Prawa i Sprawiedliwości. Joanna Stankiewicz zapyta go także o przyszłość spalarni Port Service w Gdańsku oraz o organizację remontów dróg w mieście.
Trwają prace nad skróceniem czasu pracy. Cztery dni albo 35 godzin w tygodniu, który wariant jest lepszy i czy są szanse, żeby przyjęło się to w naszym kraju? 4626 zł – to rządowa propozycja płacy minimalnej w 2025 roku. Czy powinien być mechanizm pozwalający na jej zamrożenie, gdyby wymagała tego sytuacja? Te tematy poruszone zostaną w programie „Ludzie i Pieniądze”. Na pytania odpowie Joanna Grandzicka, członek zarządu firmy Teal Global i Lukas Liedtke, wiceprzewodniczący pomorskiej rady OPZZ. Iwona Wysocka zapyta także gości o sytuację młodych Polaków, których zmartwieniem jest brak pieniędzy. Do usłyszenia po godz. 10:00.
Bohaterem audycji „Jestem z Pomorza” będzie Jerzy Zbigniew Owsiak, znany powszechnie jako Jurek Owsiak. Urodził i wychował się w Gdańsku. W latach 90. założył fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i został jej prezesem. Jest pomysłodawcą i organizatorem corocznego Finału WOŚP oraz Przystanku Woodstock. Za swoją działalność otrzymał ponad 30 wyróżnień, w tym odznaczenia państwowe, honorowe obywatelstwa i honorowy doktorat. Był kilkukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. W poniedziałek, tuż po godz. 10:30, będzie gościem Anny Rębas.
W „Manufakturze Reportażu” przeniesiemy się na Arktykę. W podróż na lodowce i w głębinę morską zabiorą nas naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.
Okazuje się, że Polska ma dwie krajowe stacje polarne: stację Hornsund im. prof. Stanisława Siedleckiego w Arktyce i stację Henryka Arctowskiego w Antarktyce, a także kilka stacji sezonowych zlokalizowanych głównie na Spitsbergenie – największej wyspie arktycznego archipelagu Svalbard.
Statek badawczy s/y Oceania, należący do Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, od 38 lat odbywa regularne rejsy badawcze na Spitsbergen, wykonując po drodze pomiary hydrologiczne i pobierając próbki organizmów, wody i osadów z mórz nordyckich i fiordów Spitsbergenu. „I po co to wszystko?” w reportażu autorstwa Andrzeja Urbańskiego, w realizacji Stefana Kotiuka, spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie. Dołączcie z nami do poszukiwań tuż po godz. 20:00.
aKa