W 1727 roku w Gdańsku przyszedł na świat Johann Gottlieb Goldberg. Jego nazwisko przeszło do powszechnej świadomości dzięki jego słynnemu nauczycielowi – Janowi Sebastianowi Bachowi, który skomponował „Wariacje Goldbergowskie”. Pochodząca z Gdańska profesor Alina Ratkowska, na co dzień dyrektorka Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku i wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, od lat przypomina melomanom fakt, że Goldberg urodził się nad Motławą. Pomaga jej w tym Festiwal Goldbergowski.
W tym roku profesor Ratkowska proponuje pięć koncertów przez pięć dni – od 28 sierpnia do 1 września. Wszystkie odbędą się w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku. Podczas inauguracji zabrzmi muzyka patrona festiwalu, ale także Bacha, Telemanna oraz innego kompozytora związanego z Gdańskiem – Johanna Jeremiasa du Graina. Wystąpi Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona pod kierunkiem Krzysztofa Garstki z udziałem sopranistki Olgi Pasiecznik.
PO INAUGURACJI
Kolejne trzy koncerty zostaną wypełnione muzyką Jana Sebastiana Bacha. Wystąpią: profesor Ewa Pobłocka (29 sierpnia), Alena Budzñaková-Palus i Grzegorz Palus z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego orkiestry Capella Cracoviensis (30 sierpnia) i Carole Cerasi (31 sierpnia). Finałowy koncert to ponowne spotkanie z utworami gdańskich twórców – Kaspara Förstera Juniora i Johanna Balthasara Erbena w wykonaniu zespołu Abendmusiken Basel pod kierownictwem Jörga-Andreasa Böttichera.
Wstęp na koncerty jest wolny, ale obowiązują bezpłatne wejściówki, które będzie można odebrać godzinę przed występem.
Posłuchaj materiału naszej dziennikarki:
Marzena Bakowska/MarWer