Projekt ustawy budżetowej na przyszły rok trafił do konsultacji w Radzie Dialogu Społecznego. W dokumencie zapisano aż 289 miliardów złotych deficytu budżetowego. Jak należy ocenić ten projekt budżetu państwa? O tym dyskutowali eksperci w programie gospodarczym „Ludzie i Pieniądze”.
O budżecie państwa i planowanej dziurze budżetowej rozmawiali prof. Anna Zielińska-Głębocka, ekonomistka i wykładowczyni akademicka, oraz Zbigniew Markowski z Gdańskiego Klubu Biznesu. Audycję poprowadziła Iwona Wysocka.
– Kwota jest wysoka, bo do budżetu wpisano odsetki od długu, jaki za poprzedniego rządu zaciągnęły Polski Fundusz Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego. W efekcie cała dziura budżetowa się powiększyła, ale ona i tak była, tyle że ukryta, a w tej chwili została ujawniona – wyjaśniała profesor Anna Zielińska-Głębocka.
– Musimy zacząć porządkować budżet i oszczędzać tam, gdzie możemy. Przecież przesunięcia z funduszy powodują, że obsługa tego długu (PFR-u i BGK) będzie tańsza, bo państwo ma lepszy rating niż te fundusze – dodał ekonomista Zbigniew Markowski.
W projekcie przyszłorocznego budżetu dochody mają wynieść ponad 632,5 miliarda złotych, a wydatki ponad 921,5 miliarda.
POSŁUCHAJ CAŁEJ AUDYCJI:
raf