– Ten projekt kosztował mnie 15 lat pracy – mówił filmoznawca prof. Mirosław Przylipiak, gość audycji „Wspólne czytanie z Radiem Gdańsk”. Tematem rozmowy była jego trzytomowa monografia „Kino bezpośrednie”, której tom II i III („Kino bezpośrednie 1963-1970”) niedawno się ukazały nakładem wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria. – Gdyby ktoś mi powiedział w 1997 roku, że ja będę nad tym 15 lat pracował, tobym się w głowę popukał, albo natychmiast wycofał z tego projektu. Oczywiście w między czasie robiłem inne rzeczy, wydawałem inne książki. Nie poświęciłem temu całego życia – powiedział prof. Przylipiak, na co dzień wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku.
– Zawsze interesowało mnie kino dokumentalne i także w wymiarze praktycznym, bo ja także robiłem takie filmy. Po drugie interesowało mnie to od strony opisowej, nie lubię słowa teoretycznej – tłumaczył filmoznawca powód powstania publikacji. – Kino bezpośrednie było w Polsce znane tylko z kilku opisów, dosłownie można przytoczyć dwa – trzy teksty, które były intrygujące. Wynikało z nich, że jest to ekstremalny wariant filmu dokumentalnego, unika oddziaływania twórcy i jest nastawione na obiektywne zarejestrowanie rzeczywistości.
Filmoznawca uzyskał stypendium Fundacji Fulbrighta na prowadzenie badań dotyczących kina bezpośredniego. – Pojechałem w 1998 roku do USA i okazało się, że te filmy są bardzo trudno dostępne. Udało mi się te wszystkie filmy obejrzeć i zgromadzić kontaktując się z ich autorami. Mogę nieskromnie powiedzieć, że mam największą w Europie kolekcję kina bezpośredniego.
Kino bezpośrednie to nurt, który w latach 60-tych XX wieku zrewolucjonizował amerykański dokumentalizm, wcielając w życie radykalny postulat obiektywnego zapisu rzeczywistości. W analizowanych i opisywanych przez prof. Mirosława Przylipiaka filmach odbija się proces poszukiwania metody „obiektywnego” przekazu oraz dekada historii Stanów Zjednoczonych – burzliwe i fascynujące lata 60. Czas walki o integrację rasową, amerykańskiej interwencji w Wietnamie, kontrkultury hippisów, poezji Boba Dylana.
Posłuchaj audycji Iwony Borawskiej z udziałem prof. Mirosława Przylipiaka
W każdy piątek o godz. 22:00 na naszej antenie goszczą pomorscy literaci. Podczas audycji „Wspólne Czytanie w Radiu Gdańsk” rozmawiamy o ich twórczości i życiu, autorzy czytają też fragmenty swoich tekstów. Naszymi gośćmi byli już m.in. Sabina Czupryńska, Magdalena Witkiewicz, Barbara Piórkowska, Sabina Czupryńska, Anna Klejzerowicz, Roksana Jędrzejewska – Wróbel, Anna Czerwińska – Rydel, prof. Jerzy Limon, Wojciech Boros i Romuald Koperski. Radiowe spotkania prowadzi Iwona Borawska.