Profesor Krystyna Bieńkowska Szewczyk mówi wprost: – Jeśli ktoś odmawia swojemu dziecku prawa do szczepienia, nie powinien mieć też prądu w swoim domu. Prawdopodobieństwo porażenia prądem w domu jest o niebo większe od jakichkolwiek skutków ubocznych stosowania szczepionek. Od tego tematu rozpoczyna się wizyta w Zakładzie Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Naukowcy są przerażeni informacjami w mediach o szczepionkach. Każda akcja zmierzająca do podejmowania decyzji o szczepieniach przez rodziców i w gruncie rzeczy zaniechania powszechnych szczepień jest wg nich bardzo szkodliwa społecznie. Koniecznie chcą o tym powiedzieć. Brak szczepień to powrót do średniowiecza gdy choroby zakaźne dziesiątkowały miasta. Szczepionki to autentyczne dobrodziejstwo nauki.
– Już nie szczepi się przeciwko ospie prawdziwej, bo ta choroba właśnie dzięki szczepionkom została wyeliminowana. Dzięki szczepionce przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B nie odnotowuje się kolejnych zakażeń. Takich przykładów jest więcej. Wyeliminowano szereg chorób dziecięcych jak odra, świnka, różyczka – jednym tchem wymienia Pani profesor.
Świat, który neguje dobrodziejstwa szczepionek dla naukowca staje się irracjonalny. W końcu wszystkich nas uczono w szkole podstawowej, że Ludwik Pasteur wynalazł pierwszą szczepionkę przeciwko wściekliźnie i był to ogromny przełom w nauce i życiu ludzi.
W programie wirusolodzy z Gdańska opowiadają o swojej pracy nad nowymi szczepionkami przeciwko grypie i WZW typu C jak również przeciwko chorobom zakaźnym zwierząt. Wracamy też do podstawowych informacji o wirusach, bo zdaniem naukowców ta wiedza w społeczeństwie jest chyba niewystarczająca.
Posłuchaj rozmowy w Zakładzie Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. W programie biorą udział: prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, prof. Bogusław Szewczyk i doktoranci Natalia Derewońko, Łukasz Rąbalski i Vasil Krapchev-Vasco