Okulary równości dla mieszkańców Słupska. Nagrodę przyznała fundacja Izabeli Jarugi Nowackiej w kategorii „Prawa mniejszości i przeciwdziałanie dyskryminacji z przyczyn innych niż płeć”. Kapituła podkreśliła, że słupszczanie udowodnili, że otwartość i sprzeciw wobec dyskryminacji można i należy wyrażać także przez wybieranie swoich przedstawicieli z poszanowaniem konstytucyjnej zasady równości wszystkich ludzi. Nagroda to pokłosie wybrania na urząd prezydenta Słupska Robert Biedronia.
– Jestem dumny, ale to nagroda dla mieszkańców. Słupszczanie udowodnili, że już noszą te okulary, one chyba bardziej przydałyby się w innych częściach kraju, gdzie te nierówności występują – powiedział prezydent Biedroń.
W sumie nagrody przyznano w trzech kategoriach. W dziedzinie „Prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci” nagrodzono Annę Dryjańską i Martę Frej. Fundacja nagrodziła też członków skłotu Syrena za działania w zakresie zwalczania ubóstwa oraz promowanie sprawiedliwości społecznej. Specjalną nagrodę Super Okulary Równości otrzymała profesor Renata Siemieńska, socjolog.
Kapituła przyznała też „Skierowania do Okulisty” za brak wsparcia dla działań równościowych. Otrzymali je profesor Zbigniew Rzepliński, przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego oraz osoby, które sprzeciwiały się ratyfikowaniu Konwencji Rady Europy o zapobieganiu przemocy w rodzinie.
Fundacja Izabeli Jarugi-Nowackiej przyznaje „Okulary równości” od 2011 roku. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się we wtorek w Warszawie. Nie uczestniczył w niej prezydent Słupska Robert Biedroń, ale podziękował wraz z mieszkańcami za wyróżnienie przesyłając film (zobaczyć go można pod tekstem).