Z soboty na niedzielę zmieniamy czas na zimowy. Zegarki przestawimy z godz. 3:00 na 2:00. Dzięki temu pośpimy o godzinę dłużej, ale każda zmiana czasu nie jest korzystna dla naszego organizmu – przestrzega psycholożka zdrowia z Uniwersytetu SWPS Marta Jackowska.
– Zmiany czasu szkodzą nam dlatego, że jesteśmy narodem niewyspanym. Ponadto powodują, że możemy się frustrować. To szczególnie jest zauważalne u dzieci, które mają regularny tryb chodzenia spać – wskazuje specjalistka od higieny snu. – W Hiszpanii wynikło z badań, że po zmianie czasu ryzyko śmiertelnych wypadków wzrosło o 16 procent. Wiemy, że wówczas występuje też więcej zawałów. Zmiana czasu jest niepotrzebna, powoduje chaos, lecz nie ma woli politycznej, żeby to zmienić – dodała Jackowska.
Całej rozmowy o niekorzystnym wpływie zmiany czasu na funkcjonowanie naszego zegara biologicznego możesz wysłuchać >>>TUTAJ.
ZMIANY CZASU BUDZĄ KONTROWERSJE
Prof. Piotr Dominiak z Akademii Ateneum w Gdańsku przyznaje, że jego zdaniem przestawianie zegarków jest niepotrzebne, gdyż czasy się już zmieniły. – Nie ma już uzasadnienia ekonomicznego, aby czas był inny latem i zimą. Zmiana czasu prowadzi do wielu perturbacji i trudności. Mnóstwo ludzi zajmuje się dostosowaniami do zmian czasu, więc moim zdaniem jest to tylko zawracanie głowy – zaznacza prof. Dominiak.
Zmiana czasu to także kłopoty dla pasażerów komunikacji miejskiej – linie nocne w Gdańsku będą miały dodatkową godzinną przerwę.
Od lat w Parlamencie Europejskim trwa dyskusja dotycząca ustanowienia jednolitego czasu przez cały rok, lecz prace nad projektem nowych regulacji zawieszono do 2026 roku.
Co o zmianie czasu sądzą gdańszczanie? Posłuchaj:
Włodzimierz Raszkiewicz/Sebastian Kwiatkowski/mk