Reporter Radia Gdańsk dotarł do przygotowanego przez międzynarodowych ekspertów raportu. Wszystko przez oczyszczalnie, które – jak wynika z zawartych w nim danych – praktycznie nie działają. To szokujące, bo wybudowano je kilka lat temu i to za pieniądze z Unii Europejskiej. Mowa o inwestycji wartej blisko siedem milionów złotych. O zdanie w tej sprawie poprosiliśmy także Ministra Środowiska Macieja Grabowskiego. Raport nie trafił w ręce resortu, więc jego szefowi trudno było bezpośrednio się do niego ustosunkować. Podkreślił jednak, że tego typu sprawy leżą w wyłącznej kompetencji władz konkretnego państwa, w tym wypadku Rosji. – My z naszej strony możemy jedynie monitorować sytuację i wskazywać na źródła zanieczyszczeń za pomocą Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, czyli HELCOM-u, mówi Grabowski. Minister zaznaczył, że zamknięte akweny, takie jak Zalew Wiślany, odczuwają zanieczyszczenia o wiele dotkliwiej niż inne obszary morskie. – Nie mam jednak na razie oficjalnych informacji o zanieczyszczeniu Zalewu Wiślanego przez zrzuty z obwodu kaliningradzkiego i nie mogę ich potwierdzić, zaznacza Minister Środowiska Maciej Grabowski.
O zajęcie stanowiska poprosiliśmy władze obwodu kaliningradzkiego. Cały czas czekamy na odpowiedź na e-maila wysłanego do Larisy Polakowej, szefowej służby prasowej w Kaliningradzie.
– Biologiczne zapotrzebowanie na tlen – REZULTAT: 1300 miligramów na decymetr sześcienny – NORMA: 2 mg / dm3 – PRZEKROCZENIE: 650 razy
– Produkty pochodzenia naftowego – REZULTAT: 190 mg / dm3 – NORMA: 0,05 mg / dm3 – PRZEKROCZENIE: 3800 razy
– Jony amonowe – REZULTAT: 6,21 mg / dm3 – NORMA: 0,5 mg / dm3 – PRZEKROCZENIE: 12 razy
– Fosfor – REZULTAT: 7,47 mg / dm3 – NORMA: 0,2 mg / dm3 – PRZEKROCZENIE: 37 razy
– Chemiczne zapotrzebowanie na tlen – REZULTAT: 1262 mg / dm3 – NORMA: 30 mg / dm3 – PRZEKROCZENIE: 42 razy
– Azot – REZULTAT: 78,8 mg / dm3 – NORMA: 0 mg / dm3 – PRZEKROCZENIE: 78 razy
mbak/mmt