Projekt „Badanie strat wojennych – kolekcja Muzeum Rzemiosł Artystycznych (Kunstgewerbemuseum)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.
Badania proweniencyjne, w tym badania nad stratami wojennymi, należą obecnie do jednych z najczęściej podejmowanych przez muzea działań. Nierzadko stanowią one ogromne wyzwanie dla instytucji, które, co widać szczególnie na gruncie polskim, muszą zmierzyć się z rozproszonym bądź też wybrakowanym materiałem źródłowym.
Muzeum Narodowe w Gdańsku jest kontynuatorem działalności dwóch XIX-wiecznych instytucji – Muzeum Miejskiego w Gdańsku (Stadtmuseum Danzig) i Muzeum Rzemiosła Artystycznego Prowincji Prusy Zachodnie (Westpreussisches Provinzial- Kunstgewerbemuseum). Od lat pracownicy MNG badają losy posiadanych kolekcji oraz tych dzieł, które na skutek działań wojennych obecnie już nie znajdują się w jego zbiorach. Od 2020 roku wyniki tych badań są sukcesywnie publikowane na dedykowanej tym działaniom stronie internetowej: straty.mng.gda.pl
Celem obecnego projektu jest przeprowadzenie kompleksowych badań nad źródłami dotyczącymi Muzeum Rzemiosła Artystycznego (kolekcji nieobjętej dotychczas osobnym projektem). Zostały odczytane i we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku zdigitalizowane dwa tomy inwentarza Muzeum Rzemiosła, które następnie zostaną opublikowane na stronie internetowej. W ramach projektu udostępnione na stronie zostaną również spisy ewakuacyjne oraz inwentarz kolekcji z 1945 roku wraz z opracowaniami. Dzięki temu w jednym miejscu będą dostępne w wersji cyfrowej najważniejsze źródła dotyczące przedwojennej kolekcji wraz z ich opracowaniami. Istotnym elementem projektu jest także przygotowanie i udostępnienie katalogu oznaczeń występujących na obiektach muzealnych od początku powstania Muzeum do 1945 roku.
Wyniki badań są popularyzowane w postaci wykładów z cyklu (Nie)Zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, zarówno on-line, jak i stacjonarnie w Oddziale sztuki Dawnej MNG.
Na zakończenie projektu planowane jest także seminarium podsumowujące pracę nad źródłami, które odbędzie się 22 listopada 2024.