Zapraszamy na wyjątkowy wykład! Prowadzenie Anna Baranowska-Fietkiewicz. Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk, 5 listopada 2024 r. (wtorek), godz. 17:30. Wstęp bezpłatny.
W przedwojennych zbiorach Muzeum znajdowała się bogata kolekcja artystycznych wyrobów ze srebra, cyny, miedzi, mosiądzu i żelaza. Nasza aktualna wiedza na temat wielkości i zawartości tego zbioru jest niepełna, wciąż wymaga badań. W gromadzeniu informacji o nim pomagają zachowane fragmentarycznie inwentarze muzealne, stare fotografie i szklane negatywy, dzięki którym wiele zabytków ze współczesnej kolekcji można zidentyfikować jako dawną własność Muzeum.
Wśród setek muzealiów zgromadzonych w przedwojennym zbiorze były najróżniejsze zabytki: naczynia liturgiczne i świeckie, paradne i codzienne, broń, zegary i zegarki, drobne wyroby jubilerskie i duże kute kraty. Były wśród nich wybitne, kunsztowne dzieła sztuki złotniczej, ale także przedmioty dziwaczne, o zaskakujących formach oraz takie, których przeznaczenie dla dzisiejszego odbiorcy jest zagadkowe. Wykład będzie okazją do przyjrzenia się niektórym z nich: tym, które do dziś są perłami w kolekcji Muzeum, ale także zaginionym, znanym jedynie z fotografii.
Wykład realizowany w ramach projektu „Badanie strat wojennych – kolekcja Muzeum Rzemiosł Artystycznych (Kunstgewerbemuseum)”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”