„Nowy wspaniały świat. Marynistyka czasów PRL w zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku” to najnowsza wystawa obrazów, które można oglądać w głównej siedzibie instytucji na wyspie Ołowianka w Gdańsku. – To wybór prac z naszej kolekcji namalowanych w latach 1945-1989 – wyjaśnia dr Monika Jankiewicz-Brzostowska, kierownik działu sztuki marynistycznej wspomnianej placówki.
Dr Jankiewicz-Brzostowska dodaje, że wybór okazał się trudny, bo zbiór obrazów nie jest mały – kolekcja powstawała od początków istnienia muzeum, czyli od lat 60. XX wieku. Prace kupowano od samych autorów, a także na targach sztuki współczesnej i rynku antykwarycznym.
– Zależało nam na pokazaniu na wystawie prac artystów związanych z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych, czyli obecną Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku – wskazuje kuratorka.
Na wystawie można zobaczyć dzieła między innymi Józefy Wnukowej, Zdzisława Kałędkiewicza i Kazimierza Śramkiewicza, ale także prace malarzy niezwiązanych z uczelnią, jak Stanisław Chlebowski, Marian Mokwa, Edward Dwurnik, a nawet niekojarzony z marynistyką Jerzy Nowosielski.
OD SOCREALIZMU DO EKSPERYMENTÓW
W pierwszej sali zaprezentowano obrazy związane z pracą, które powstały do 1955 roku i reprezentowały socrealizm. Kolejne dzieła pokazują okres, kiedy PRL otwierał się – w bardzo ograniczony sposób – na Zachód. – Artyści nie musieli kurczowo trzymać się realizmu, lecz mogli wdać się w eksperymenty formalne, z czego skwapliwie korzystali – tłumaczy dr Jankiewicz-Brzostowska.
Ostatnia część wystawy przedstawia prace powstałe w latach 1971-1989. Lata 70. miały stanowić dla Polski dekadę dynamicznego rozwoju połączonego z podnoszeniem poziomu życia obywateli. Jedną z największych inwestycji w tym czasie była budowa Portu Północnego w Gdańsku, której towarzyszyła ogólnopolska akcja kulturalna.
Wystawę „Nowy wspaniały świat. Marynistyka czasów PRL w zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku” można oglądać do połowy czerwca 2025 roku.
Posłuchaj materiału naszej reporterki:
Marzena Bakowska-Olszowy/MarWer