Wspomnienia osób, które straciły najbliższych w katastrofie samolotu w Smoleńsku, wzruszający reportaż o miłości pary prezydenckiej „Wybacz mi duszko” oraz transmisja Pasji wg św. Mateusza, której wykonanie jest dedykowane ofiarom wypadków lotniczych. Radio Gdańsk zaprasza na swój program z okazji obchodów piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób. Na pokładzie samolotu lecącego na uroczystości do Katynia były osoby związane z Pomorzem: marszałek Sejmu Maciej Płażyński, posłanka Izabela Jaruga Nowacka, poseł Arkadiusz Rybicki, działacz Rodzin Katyńskich Leszek Solski, działaczka dawnej opozycji Anna Walentynowicz, dowódca Marynarki Wojennej admirał Andrzej Karweta i najbliższa współpracownica Pierwszej Damy Izabela Tomaszewska. Z Sopotem przez wiele lat związani byli Maria i Lech Kaczyńscy.
W Radiu Gdańsk będziemy wraz z słuchaczami i internautami wspominać dzień katastrofy. Prowadząca Poranne Radio Gdańsk Magda Szpiner od 6:00 będzie pytała, w jaki sposób dowiedzieliście się Państwo o katastrofie smoleńskiej i co zmieniła ona w Waszym życiu. Zachęcamy do podzielenia się z innymi za pośrednictwem m.in. naszej strony internetowej (zakładka skomentuj) oraz na Facebooku.
Dziennikarz Wiktor Bater, który jako pierwszy poinformował o wypadku prezydenckiego samolotu, będzie gościem Rozmowy Kontrolowanej w Radiu Gdańsk. Agnieszka Michajłow zaprosiła go o 8:30. Z obecnym szefem newsroomu Superstacji i naszym komentatorem, połączymy się za pomocą Skype’a.
Temat rocznicy tragedii w Smoleńsku pojawi się po godz. 9:00 w Komentarzach Radia Gdańsk. Głos zabiorą dr Krzysztof Piekarski – politolog z Uniwersytetu Gdańskiego, Jan Błaszkowski z telewizji TVN i Maciej Sandecki z Gazety Wyborczej Trójmiasto. Audycję poprowadzi Jacek Naliwajek.
Od godz. 11:00 na naszej antenie pojawią się osoby, które straciły najbliższych w katastrofie samolotu. W audycji Gdynia Główna Osobista wspomnieniami o swojej mamie podzieli się ze słuchaczami Barbara Nowacka, córka Izabeli Jarugi Nowackiej, zmarłej posłanki Sojuszu Lewicy Demokratycznej z okręgu gdyńsko- słupskiego.
Po godz. 13:00 o swojej babci opowie wnuk Anny Walentynowicz, Piotr. Legendarna suwnicowa i działaczka opozycji antykomunistycznej mieszkała we Wrzeszczu. Jej zwolnienie ze Stoczni Gdańsk doprowadziło do strajków w 1980 roku. Porozmawiamy też z Małgorzatą, żoną Arkadiusza Rybickiego. W delegacji do Katynia reprezentował Sejm, był posłem Platformy Obywatelskiej. To on był jednym z twórców tablicy z 21 postulatami sierpniowymi w 1980 roku. Wspomnieniami podzieli się także Ewa Solska, lekarz onkolog, wdowa po Leszku Solskim, działaczu Rodzin Katyńskich. Poleciał do Katynia, bo tam zginęli jego ojciec i stryj mjr. Adam Solski. To na podstawie pamiętnika majora Solskiego Andrzej Wajda nakręcił swój film pt. Katyń.
„Wybacz mi duszko” to reportaż Anny Rębas o Marii i Lechu Kaczyńskich. Ich przyjaciele opowiadają o ich niezwykłym związku. Byli bowiem wyjątkowym, ciepłym i kochającym się małżeństwem. Nasza dziennikarka dotarła do kilku rodzin, które z parą prezydencką studiowały, pracowały, wspólnie wychowywały dzieci, wyjeżdżały na urlopy. Reportaż wyemitujemy po godz. 16:00.
Wyjątkowy będzie wieczór w Radiu Gdańsk. Po godz. 19:00 rozpocznie się transmisja koncertu z Kościoła św. Jana, który rozpoczyna Gdański Festiwal Muzyczny. Zabrzmi rzadko prezentowana na koncertach Pasja wg św. Mateusza. Monumentalne dzieło Jana Sebastiana Bacha wykona około setka artystów, w tym jeden z najlepszych chórów europejskich Cappella Amsterdam oraz grono solistów i chór chłopięcy Pueri Cantores Olivenses. Zagra legendarna Orkiestra Osiemnastego Wieku, która korzysta z instrumentów z epoki baroku. Koncert poprowadzi dyrygent Daniel Reuss. Koncert odbędzie się dokładnie w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej i z racji charakteru dzieła – Pasji wg św. Mateusza – oraz jego wykonawców będzie dedykowany ofiarom tragedii lotniczych. Transmisja potrwa do ok. godz. 21:00. Druga część koncertu będzie retransmitowana na naszej antenie 12 kwietnia o godz. 23:00.
Główne obchody V rocznicy katastrofy smoleńskiej na Pomorzu odbędą się w Gdańsku. Uroczystą Mszę Świętą w Bazylice Świętej Brygidy o godz. 18:30 odprawi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Odsłonięta zostanie EPITAFIUM SMOLEŃSKIE wg projektu prof. Wawrzyńca Sampa. Następnie w Marszu Milczenia z zapalonymi zniczami i kwiatami w ręku uczestnicy uroczystości przejdą ulicami Starego Miasta do Bazyliki Mariackiej, aby je złożyć przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej.