Oficjalne otwarcie amerykańskiej bazy rakietowej w Redzikowie odbyło się 13 listopada. Miasto Słupsk, powiat słupski i wchodzące w jego skład dziesięć samorządów od pięciu lat otrzymują od państwa finansowe rekompensaty za straty spowodowane lokalizacją bazy. W związku z budową jednostki wprowadzono wiele ograniczeń inwestycyjnych, w tym wysokościowych, jak i kubaturowych. Miedzy innymi na ten temat w audycji „Strefa Samorządowa” rozmawiali goście Przemysława Wosia: Adam Jaśkiewicz, wicewójt gminy Redzikowo, Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo, oraz Maciej Chaberski, wiceburmistrz Kępic.
Rekompensata finansowa od państwa wypłacana od 2019 roku wyniosła już w sumie 225 milionów złotych. Cały program rekompensat, przewidziany do roku 2026, zamknie się w kwocie 330 milionów złotych. Jak przyznawali zgodnie goście audycji, większa cześć środków finansowych została już wykorzystana.
– Wszyscy włodarze powiatu słupskiego wspólnie pracowali nad programem odszkodowań za lokalizację tarczy – wyjaśnia Dawid Litwin wójt gminy Potęgowo. – Bez tego wsparcia nie powstałaby droga łącząca gminę Potęgowo z gminą Damnica. Koszt jej budowy to 30 milionów złotych, z czego 11 milionów pochodziło z rekompensaty, milion złotych z budżetu gminy. Droga połączy też budowane węzły trasy S6. Obecnie jesteśmy na etapie odbiorów inwestycji i jesteśmy zadowoleni z programu rekompensat – zapewnia Litwin.
– Kępice też zyskały na tarczy – zapewnia Maciej Chaberski, wiceburmistrz Kępic. – Środki które otrzymaliśmy zostały przeznaczone na inwestycje dla całego regionu. Przejęliśmy dworzec PKP, obecnie jest remontowany, powstaje centrum przesiadkowe. Wszystkie środki są już zakontraktowane, prace trwają i zapraszamy na otwarcie inwestycji już w czerwcu przyszłego roku – dodaje Chaberski.
– Program powstał w zamierzeniu po to, by rekompensować gminom fakt lokalizacji tarczy – wyjaśnia Adam Jaśkiewicz, wicewójt gminy Redzikowo. – 700 hektarów terenów inwestycyjnych zostało praktycznie wyłączone z planowania przestrzennego pod zabudowę przemysłową. To był największy uszczerbek dla budżetu. Rekompensatą indywidualną dla gminy był teren inwestycyjny w Płaszewku, niestety decyzja premiera Morawieckiego, czyli włączenie terenów strefy ekonomicznej Płaszewko do Słupska, pozbawiła gminę Redzikowo wypływów rzędu 6 milionów złotych rocznie – wyjaśnia Jaśkiewicz. – Liczymy, że obecny rząd pozwoli nam na to, by odzyskać utracone przychody. Oczywiście ze środków finansowych z rekompensaty, 50 milionów złotych, sfinansowaliśmy ponad 20 inwestycji poprawiających komfort życia mieszkańców regionu. Między innymi zostały przeznaczone na rozbudowę szkół, boisk, infrastruktury drogowej i modernizacje pałacu w Lubuczewie, gdzie powstanie centrum opieki wytchnieniowej – dodaje.
W audycji poruszono też temat gminnej gospodarki odpadami i nowych zasad finansowania samorządów.
Posłuchaj audycji:
Przemysław Woś/mp