Kongres pt. „Polska i Pomorze Przyszłości. Inwestycje Strategiczne dla Pozycji Polski w Unii Europejskiej”, odbędzie się 21 grudnia 2024 r. w Wejherowskim Centrum Kultury – Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Start Kongresu planowany jest na godzinę 10:00.
Kongres, organizowany przez Stowarzyszenie Tak dla Rozwoju (TDR) oraz grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość Polski oraz Pomorza w kontekście współczesnych wyzwań Unii Europejskiej.
W gronie ekspertów, samorządowców i polityków będziemy rozmawiać o sprawach kluczowych dla naszej przyszłości.
Cztery główne panele to:
1. Polska i Pomorze przyszłości – inwestycje strategiczne dla pozycji Polski w Europie.
Pomorze to region, w którym umiejscowionych jest kilka inwestycji o znaczeniu nie tylko krajowym, ale ogólnoeuropejskim. Tu powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa oraz farmy wiatrowe offshore – inwestycje kluczowe dla wpisania się Polski w europejską transformację energetyczną. Z kolei rozbudowa portów głębokowodnych w Gdański i Gdyni zmieni mapę europejskich szlaków transportowych.
2. Rozwój lokalny – inwestycje samorządowe ze środków krajowych i europejskich.
Ostatnie lata były okresem boomu inwestycyjnego w polskich samorządach. Czy ten trend można utrzymać? Obecnie obserwujemy drastyczne ograniczenie krajowych programów wspierających inwestycje w samorządach. Czy środki europejskie mogą je zastąpić?
3. Poprawa jakości życia i rozwój usług społecznych – Europa nowych możliwości.
Wysoka jakość życia oznacza powszechną możliwość wielowymiarowego korzystania z dóbr i usług, nie tylko materialnych ale też kulturalnych czy społecznych. W jaki sposób przeciwdziałać wykluczeniom? Jak pogodzić europejską jakość życia z wymogami globalnej konkurencji? Jakie polityki społeczne mogą przeciwdziałać europejskiemu kryzysowi demograficznemu?
4. Centralny Port Komunikacyjny – przyszłość polskiego transportu w ramach sieci TEN- T
CPK to program inwestycyjny budujący w Polsce transportowy punkt ciążenia Europy Środkowej i zawierający w sobie szereg projektów o charakterze transgranicznym. Czy wprowadzone w ostatnim roku zmiany pozwalają na zachowanie tych funkcji? Która z wersji CPK najlepiej wpisuje się w sieć połączeń transeuropejskich?
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!
Zachęcamy do rejestracji na stronie: www.pomorze-przyszlosci.pl