Najbliższą noc będzie można spędzić w bibliotece. Po raz pierwszy z inicjatywy Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacji „Cała Polska czyta dzieciom” w całym kraju będzie się odbywać „Noc bibliotek”. Do akcji przyłączyło się ponad 500 placówek z całej Polski. Impreza rozpocznie się oficjalnie w Bibliotece Narodowej w Warszawie o godz. 18:00. Jej dyrektor Tomasz Makowski podkreśla, że „Noc bibliotek” ma zachęcić Polaków do odwiedzania tych placówek i uświadomić, że są to miejsca bardzo ciekawe, w których można nie tylko czytać czy wypożyczać książki, ale także poznać historię lokalną, czy się uczyć.
Na Pomorzu wiele placówek dołączyło do Nocy Bibliotek. Spotkania zaczną się o godz. 18:00 wspólną recytacją „Lokomotywy” Juliana Tuwima, potrwają do ok. godz. 22:00.
W Gdyni w akcji biorą udział trzy filie Miejskiej Biblioteki Publicznej: nr 1 na Obłużu, nr 10 na Wzgórzu Maksymiliana oraz nr 18 na Chyloni. Filia nr 1 szczególnie zaprasza dzieci w wieku 7–12 lat. Specjalnie dla nich, zostanie ona podzielona na strefy zajęć tematycznych. Będzie m.in. Strefa Komiksu, Strefa Tańca, Strefa Fotografii i Strefa nad Planszą, czyli rozgrywki gier planszowych. Na Wzgórzu Maksymiliana zaplanowano zabawy dla dzieci, dla młodzieży turniej gier na konsoli PlayStation3 oraz rozgrywki gier planszowych. Dorośli będą mili możliwość wypożyczenia tajemniczo zapakowanych książek – jakich? To się okaże dopiero w domu! Na Chyloni zaplanowano m.in. zabawy i gry literackie dla dzieci; spotkanie z autorem wierszy i bajek dla dzieci Tomaszem Wawerskim.
Biblioteka Sopocka zaprasza starszych czytelników na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką głośnej książki „1945. Wojna i pokój”. Dla najmłodszych przygotowano m.in:. projekcje filmu Tajemnica Eleonory, spotkania z magiczną sztuką i… mały sekret Biblioteki do odkrycia!
Stacja Kultura w Rumi, czyli biblioteka na dworcu, otwarta będzie tak długo, aż nie pożegna się z nią ostatni gość. Organizatorzy przygotowali wachlarz atrakcji dla dzieci i dorosłych, m.in. spoglądanie w gwiazdy z Heweliuszem, przejażdżka „Orient Expressem”, podróż w krainę smaków, czyli Rozsmakuj się w Bibliotece, flash mob- wspólne czytanie/literatura śpiewająco, bitewne gry planszowe.
Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski zwraca uwagę na korzyści dla społeczeństwa płynące z czytania książek. Jak pokazują badania – wyjaśnia – osoby, które czytają lepiej zarabiają, są bardziej aktywne, wiedzą więcej, a społeczeństwa o wysokim poziomie czytelnictwa mogą pochwalić się kreatywnością i innowacyjnością.
Z raportu „Stan czytelnictwa w Polsce w 2014 roku” wykonanego dla Biblioteki Narodowej wynika, że 40 procent Polaków czyta jedną książkę w roku, natomiast 7 i więcej książek rocznie czyta zaledwie 11 procent z nas.